Сплутаний курс - Der Spiegel

Найвпливовіша людина в світі не має ані найменшого уявлення про те, яку роль повинні грати за кордоном Сполучені Штати Америки (рос.).

Він провокує, віддає накази, збиває з пантелику. У зовнішній політиці та політиці безпеки, Дональд Трамп непередбачуваний. Які цілі президента США в кризових регіонах - і чи є у нього взагалі будь-яка стратегія? Про це пишуть Аннет Майритц і Марк Питцке у статті "Сплутаний курс", опублікованій на сайті видання Der Spiegel.

Найвпливовіша людина в світі не має ні найменшого уявлення про те, яку роль повинні грати за кордоном Сполучені Штати Америки. Таке почуття складається при розгляді результатів у зовнішній політиці в перші тижні Дональда Трампа в Білому домі. Замість порядку і ясності, як обіцяв Трамп під час виборчої кампанії, панує плутанина і хаос.

Не тільки несподіваний удар по Сирії, але і скидання гігантської бомби в Афганістані або загрози щодо Північної Кореї повинні продемонструвати силу і хоробрість. Але в тому, що стосується стратегії після неочікуваних дій, Трамп тримає міжнародних партнерів у невіданні.

Які цілі переслідує Трамп в глобальних кризових регіонах? Які наміри у нього в країнах, з якими у США збігаються дипломатичні інтереси і в яких задіяна армія?

Близький Схід: Лабіринт без виходу

Жоден регіон не змушував американських президентів зіткнутися з такими вирішуваними проблемами, як Близький Схід. Після вступу на посаду Трампа, ситуація стала ще більш заплутаною. У громадянській війні В Сирії він став першим президентом США, який прийняв рішення про прямому військовому ударі, але його стратегія залишається неясною. Мова йде про відправку сухопутних військ США і "політичному" наприкінці лідера Башара аль-Асада, але для цього буде потрібно Росія.

У конфлікті між Ізраїлем і палестинцями також немає чіткої лінії. Спочатку Трамп поставив під сумнів рішення про двох державах, потім суперечив сам собі і лаяв політику Ізраїлю щодо поселень. Він уявляв себе консервативним прихильником жорсткої лінії з послом Ізраїлю. Але раптове обіцянку, перенести американське посольство в Єрусалим, він відклав після втручання короля Йорданії Абдалли II. Ще більш незрозуміла політика щодо Ірану. В ході кампанії, Трамп пообіцяв "розірвати" ядерну угоду, держсекретар Рекс Тіллерсон послабив це заяву до "перегляду". Коли в січні Іран провів ракетні випробування, Трамп попередив Тегеран і посилив санкції. Але він уникав розмов про розірвання угоди.

Азія: ядерні випробування і загрози

Напруженість з Північною Кореєю дуже зросла, тому що тепер непередбачувані обидві сторони. Режим у Пхеньяні загрожує новими ядерними випробуваннями, а уряд Трампа — самостійними військовими діями. Тут теж плутанина: виявилося, що кораблі ВМС США, які начебто попрямували до берегів Північної Кореї як попередження, пройшли майже в 6000 кілометрів від країни.

Китай необхідний Трампу як посередник, але і з Китайською Народною Республікою його пов'язують відносини політичної любові-ненависті. Під час виборчої кампанії він образив Пекін, назвавши його валютним маніпулятором, і критикував його експортні потужності, а тепер він фліртує з урядом КНР.

Але проблеми не зникають. Дефіцит торгового балансу США з Китаєм склав близько 350 мільярдів доларів, дві найбільші держави борються за світове панування. Іншу причину для занепокоєння Трамп створив в Афганістані, де США дислокували тисячі додаткових солдатів. Скидання найбільшої неядерної бомби США на передбачуваний оплот ІГ не завершило конфлікт — але показало, що все залишається неясним. Обговорюється навіть розгортання нових американських сухопутних сил.

Росія: Льодовиковий період замість братання

Трамп поставив перед собою мету — поліпшити відносини США з Росією. Ряд його людей підтримує настільки тісні контакти з Москвою, що ФБР почало розслідування. Але потім Трамп віддав наказ про авіаудар в Сирії і знехтував Росією, найближчим союзником Асада, і за цим пішов спад у відносинах. Але в розриві [стосунків] ніхто не зацікавлений: США потребують Росії в боротьбі з ісламістами, а Москва прагне до міжнародного визнання.

Поки неясно, які методи використовують США, щоб збільшити тиск на Росію в сирійському питанні. Нові санкції? Ще один легкий удар по режиму Асада? Можлива наприкінці угода? США більше не наполягають на повернення Криму Україні і скасують існуючі санкції, а Росія відмовиться від Асада? Відповіді на ці питання непередбачувані, як рішення Трампа.

Мексика: Hasta La Vista

Улюблений ворог Трамп у виборчій кампанії — Мексика. Він заявив про свою кандидатуру, назвавши мексиканських іммігрантів злочинцями і ґвалтівниками, і пообіцяв побудувати стіну на кордоні південної США. Але хоча

Трамп віддав наказ про будівництво стіни, він, ймовірно, зіткнеться з опором в Конгресі — хоча б з-за вартістю майже в 70 мільярдів доларів, яку навряд чи вдасться покрити з допомогою штрафних тарифів щодо Мексики. Крім того, під питанням і загрози Трампа про відмову від угоди про вільної торгівлі NAFTA. Трамп дійсно ввів посилений політику депортації нелегальних іммігрантів і надав більше повноважень прикордонної поліції для більш жорстких дій.

Африка: Голод і солдати

ООН попереджає про масові смерті - більш ніж 16 мільйонів людей у Нігерії, в Південному Судані або в Сомалі знаходяться під загрозою смерті від голоду через тривалу посуху. У Нігерії, Сомалі, до того ж, звірствують терористи "Боко Харам" і "аль-Шабаб". Трамп обіцяє окрему військову підтримку в боротьбі з ісламістами. Він відправив кілька десятків американських солдатів в Сомалі, щоб відтіснити "аль-Шабаб". Але у фінансовому відношенні Трамп хоче значно зменшити участь США, зокрема, миротворчі місії блакитних беретів, допомога для розвитку та програм у галузі охорони здоров'я. Вже під час виборчої кампанії Трамп назвав континент головною країною походження небажаних мігрантів. Цю думку він зберіг і після вступу на посаду.

Теги: США, Трамп, Путін, Сирія, Росія, КНДР

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!