Бойові дії на Сході шкодять АПК і змушують Україну орієнтуватися на ЄС і Китай

Український аграрний сектор потерпає від торговельного тиску з боку Росії та від дій проросійських бойовиків на Донбасі, про що заявляють і урядовці, і експерти, і самі аграрії. Попри це, цього року українська влада очікує великого врожаю, і сподівається вийти на нові європейські, азійські та африканські ринки. Частина фахівців — радить у цій ситуації спростити правила ведення бізнесу та заохочувати інвесторів, які б розвивали переробку сільськогосподарської продукції в самій Україні.

За останній рік Україна близько третини прибутків від експорту отримала за рахунок зернових, олії, м’яса птиці та іншої аграрної продукції. Аграрний сектор останнім іноді показує зростання близько 15% на рік, і саме він забезпечує позитивний торговельний баланс України, повідомляють в уряді.

Цього року Україна має зібрати рекордний врожай кукурудзи — аналітики очікують, що він сягне 24 мільйонів тонн, і Україна може стати лідером зі світового виробництва цієї продукції.

Україна на Донбасі втратить мільярд тонн зерна — експерт

​​Водночас, дії проросійських екстремістів на Донбасі та антитерористична операція, яку веде українська армія — завдають збитків місцевим агровиробникам, а деяких — зробили банкрутами, заявив у коментарі Радіо Свобода директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа.

«Загалом у степовій зоні України 30-40% зернових вже зібрано, в Донецькій та Луганській областях — лише 5-7%. В умовах бойових дій проводити збиральні роботи або вкрай важко, або неможливо. Тому врожай у цих областях — в зоні ризику, а в конкретних районах, де вже відбулися воєнні дії — взагалі втрачений, — наголошує знавець. — Постає питання, як тамтешні сільгосппідприємства взагалі продовжать свою роботу».

Володимир Лапа прогнозує, що через бої з сепаратистами на полях Донбасу Україна цього року втратить близько мільйона тонн зернових. Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк 10 липня під час Всеукраїнського аграрного форуму заявив, що на певній частині полів у зоні бойових дій зібрати врожай неможливо. Водночас він заспокоює: попри анексію Криму та дії бойовиків на сході зібраний Україною врожай буде вищим за середньорічний.

Однак, ще більше, ніж поля, від боїв постраждала аграрна інфраструктура: дороги, елеватори, будівлі та склади підприємств. Один із найбільших виробників та експортерів зерна в Україні, хазяїн компанії «Нібулон» Олексій Вадатурський зауважив, що один із його численних елеваторів перебуває на Донбасі в зоні бойових дій. І нині він дійсно не працює.

Що ж до торговельних санкцій Росії, яка відмовилася від ввезення українського молока, сирів, картоплі та низки інших товарів, Олексій Вадатурський наголошує, що основним галузям аграрного сектору в цьому плані пощастило.

Ігор Швайка

​​«Україна пропонує фермерам із проблемного регіону безкоштовне обслуговування в елеваторах. Це дасть їм змогу зекономити мільйони гривень».

Ще одною пільгою стало те, що цього року з ініціативи Мінагрополітики парламент скасував обов’язкову сертифікацію зерна для виробників з усієї України, а це — економія на суму понад мільярд гривень на рік, кажуть в Українському клубі аграрного бізнесу.

Яценюк: «Ми маємо нагодувати себе й захопити світові ринки»

​​Прем’єр Арсеній Яценюк, зі свого боку, зауважив, що грошей на додаткові виплати аграріям у держави нині немає. Відтак, на його думку, саме час реформувати аграрний сектор та зробити його більш рентабельним. Яценюк закликав аграріїв долучатися до цього процесу.

​​«Якщо ви хочете реформ — ви маєте відкривати двері урядовців, ногами, в тому числі й мої двері… Ми як країна, підкреслюю, з найбільшим у світі потенціалом (в АПК — ред.) маємо нагодувати своїх громадян якісною та дешевою продукцією, а крім того — захопити світові ринки. До 2020 року ми разом зі США зможемо контролювати 65% світового ринку кукурудзи. А тому, хто контролює 65% ринку, набагато легше домовлятися про що завгодно. І про газ, і про нові ринки, і про інвестиції».

За перші п’ять місяців поточного року Україна експортувала продовольства на суму понад 13 мільярдів гривень, ще на три з половиною мільярди — кормів для худоби. В уряді заявляють, що пріоритетом є приведення цієї продукції у відповідність до світових стандартів, та вихід на ринки Євросоюзу, Африки, Японії та Китаю. Зокрема, Китай виявив бажання купувати в України молоко, від якого відмовилася Росія. А також — зернові: перша частина контракту передбачає продаж 4 мільйонів тонн пшениці цього року.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!