Порошенко призначив на силовий блок бойових офіцерів і друзів?

Президент Петро Порошенко призначив нових очільників силового блоку в уряді та у своїй адміністрації, парламент — проголосував «за». Серед нових посадовців — люди, близькі до голови держави та офіцери з передової антитерористичної операції. У коаліції нові призначення оцінюють схвально, а регіонали — зайняли вичікувальну позицію, і хочуть від новопризначених швидшого відновлення миру. Експерти вважають, що президент ставить на військові посади тих, кому цілком довіряє, і паралельно — намагається робити ротацію бойових генералів, оскільки побоюється зростання їхнього впливу.

У четвер парламент охороняли солдати внутрішніх військ та роти батальйону «Донбас», які цього дня готувалися вирушити в зону антитерористичної операції, але уряд попросив їх затриматися в столиці. В СБУ запевняють, що заходи безпеки викликані ризиком диверсій у Києві, про які начебто повідомив один із засланих до столиці та затриманих українськими спецслужбами диверсантів. У кулуарах Верховної Ради пояснювали такі заходи безпеки прибуттям до парламенту президента Петра Порошенка та урядовців.

У сесійній залі глава держави запропонував призначити на посаду міністра оборони одного з колишніх очільників державної охорони Валерія Гелетея, командувачем генштабу — військового генерала Віктора Муженка, відомого тим, що він часто сам вів бійців в атаку під час АТО. Порошенко також повідомив депутатам, що першим заступником керівника адміністрації президента з силових питань він вже призначив Юрія Косюка. Щодо Гелетея й Муженка — то парламент підтримав ці кандидатури більшістю голосів. Попереднього керівника Міноборони Михайла Коваля провели оплесками, а Порошенко особисто подякував йому за відмінну роботу в дуже складних умовах.

Порошенко: «Нікому не дозволю паплюжити українську армію!»

Регіонал Олена Бондаренко почала засуджувати дії української армії та Нацгвардії на сході України, яка мовляв, убиває дітей. Петро Порошенко відреагував на це жорстко.

​​«Ми не дозволимо паплюжити українську армію, підспівуючи іноземним голосам російської пропаганди! Як ми потребуємо зараз захисту нашої армії, Нацгвардії та СБУ, так і вони потребують нашого захисту. Ми створимо такі Збройні сили, що ніхто не насмілиться навіть думати про військову агресію проти нас», — наголосив президент.

​​Свої призначення Порошенко пояснив тим, що нині Україна потребує професійності та рішучості військових для ефективного проведення АТО. Новий очільник генштабу Віктор Муженко починав із керівництва мотострілецьким взводом ще в радянській армії, брав участь у миротворчій місії в Іраку, деякий час входив до житомирської обласної організації Партії регіонів, звідки вийшов узимку в розпал Майдану.

Новопризначений міністр оборони Валерій Гелетей служив в армії та міліції, згодом тодішній президент Віктор Ющенко призначив його керувати силовим блоком у секретаріат президента, а по тому — головою управління державної охорони. Заступник керівника адміністрації президента Юрій Косюк — один із найбільших виробників птиці у Європі, він є у списку найбагатших людей в Україні. Частина депутатів вважають Косюка ефективним управлінцем, і саме цим пояснюють його бізнесові успіхи та отриману посаду.

Україні потрібна абсолютно нова безпекова архітектура, бо силовий блок був практично знищений екс-президентом Віктором Януковичем, заявив у коментарі Радіо Свобода депутат від УДАРу Сергій Каплін.

​​«Я вітаю призначення першого віце-прем’єра, попри певні нюанси — це топ-менеджер. Я вітаю нового міністра — це нова людина, тож він будуватиме нову армію. Я вітаю керівника Генштабу — це, дійсно, людина з передової. Наскільки виправдається така конфігурація — найближчий час покаже», — зазначив Каплін.

Він закликав президента після зміни керівництва військовиків вдосконалити й законодавство про антитерористичну операцію, давши їй де-факто статус воєнної операції, та відповідно перенести центр ухвалення рішень від СБУ до вояків.

За словами Капліна, завдяки Майдану наразі всі українські політики мають щеплення від узурпації влади, і Порошенко — не виняток. Тому, на думку парламентаря, нині не слід турбуватися, що президент розставляє своїх людей на посади задля власного зиску.

​​«Якщо політик перейде недозволену межу — люди вийдуть і розставлять все на свої місця. Тому треба дати змогу президентові завершити війну», — підсумовує Каплін.

Поки Порошенко має кредит довіри, немає сенсу критикувати його кадри — Кириленко

Новий президент Порошенко слушно скористався своїм правом змінити керівництво силового блоку уряду, і частина «Батьківщини» підтримує його призначення, заявив Радіо Свобода депутат цієї фракції Іван Кириленко.

​​«Поки президент має кредит довіри від виборців, нема потреби починати полеміку. Генерали Ігор Тенюх та Михайло Коваль, які керували армією до цього, добре виконували свою роботу, — вважає Кириленко. — Однак президент має змінити верхівку щоб подолати всі можливі схеми корупції в цьому секторі. Наживатися на війні не повинен ніхто, і новий міністр Валерій Гелетей має вигнати всіх корупціонерів з армії».

Колишній представник екс-президента Віктора Януковича у парламенті, депутат-регіонал Юрій Мірошниченко не поспішає критикувати призначення нового глави держави.

«Мені важко коментувати ефективність новопризначених очільників відомств. Практика покаже. Хотілося би, щоб ці люди були ефективними, і наслідком їхньої роботи стане відновлення миру, а не продовження війни. Я поважаю право президента робити такі призначення у силовому блоці», — сказав Мірошниченко.

Чимало політологів сьогодні говорять про те, що Порошенко призначив своїх людей у військовому секторі, щоб легше керувати розв’язанням кризи на Донбасі. Інші нюанси кадрових змін озвучив на своїй сторінці у Facebook політтехнолог Тарас Березовець. За його словами, Порошенко часто ставить особисту довіру до посадовців вище їхнього професіоналізму. Валерій Гелетей є дійсно другом президента, і відтак діятиме узгоджено з ним. Попередній керівник Міноборони Михайло Коваль, який успішно керував АТО, міг би отримати всі лаври переможця, і не виключено, що після завершення кризи на Донбасі він та йому подібні бойові командири мали б амбіції прийти до уряду чи в парламент, припускає політтехнолог.

Натомість попередні керівники силового блоку не усунуті від участі в АТО, вони отримали інші посади. Зокрема — після звільнення міністра Михайла Коваля Порошенко одразу ж призначив його заступником керівника РНБО.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!