Перемир’я закінчується. Далі план «Б»?

Якщо бойовики не пристануть на умови мирного плану Петра Порошенка, то у п’ятницю буде ухвалене «дуже важливе рішення». Про це заявив український президент у Страсбурзі на сесії ПАРЄ, відповідаючи на запитання євродепутатів. Що саме мав на увазі Петро Порошенко під цими словами, він не уточнив. 27 червня о 22:00 закінчується термін оголошеного перемир’я. На додачу, саме у цей день в Брюсселі Порошенко має підписати економічну частину угоди про асоціацію з ЄС.

Виступаючи перед євродепутатами, Порошенко, в першу чергу, наголосив, що розраховувати на мирний сценарій врегулювання конфлікту на Сході можна лише за підтримки Росії, яка повинна закрити свій кордон.

​​«Замість того, щоб відвести своїх найманців, з боку російського кордону заходять все нові добре оснащені і мотивовані бойовики. Посильте оборону кордону, зупиніть нелегальний потік військової техніки, перестаньте рекрутувати найманців. Врешті-решт, відведіть війська», — заявив Петро Порошенко.

Із військової точки зору перемир’я не виправдане — експерт

Фахівці ж у своїх оцінках не схильні вірити у допомогу з боку Кремля. Військовий знавець Микола Сунгуровський вважає, що Порошенко мав би відновити активну фазу Антитерористичної операції, адже подальше зволікання може привести до ще більших жертв серед військових і мирного населення. На думку Сунгуровського, Порошенко мав би вжити дієві кадрові і оперативні рішення, а також подбати про ефективну взаємодію серед силовиків у зоні АТО.

Зволікання може повернутись для рейтингу Порошенка катастрофою

Саме про політичні аспекти, як головні в подальшому розвитку подій, говорить заступник директора Інституту світової політики Леся Яхно. Перемир’я було демонстрацією світовій спільноті доброї волі української влади, яка готова до мирного вирішення. Також це своєрідна пауза перед підписання економічної частини угоди про асоціацію. Відтак, вважає політолог, наразі президент орієнтувався на настрої та реакцію міжнародних партнерів, а вже після 27 червня основні кроки робитиме, виходячи з внутрішньої доцільності.

А тут подальше зволікання може повернутись для Порошенка рейтинговою катастрофою. Особливо сильно це вдарить по президенту, якщо зважити, що невдовзі в Україні мали б відбутись позачергові парламентські вибори.​

Консультації з «ДНР» і підписання угоди з ЄС — в один день

«Вміння, або хоча б демонстрація реальних дій, по владнанню ситуації на сході — основна тема, за якою будуть оцінювати ефективність або не ефективність, лідерські якості самого Петра Порошенка. Тобто, якщо він тут не покаже себе президентом, який вміє приймати правильні рішення, який може ризикувати, то для нього це дуже боляче вдарить по перспективах на можливих дострокових парламентських виборах», — вважає Леся Яхно.

Також у п’ятницю 27 червня продовжаться консультації тристоронньої групи Україна — ОБСЄ — Росія. На зустрічі Україну й далі представлятиме Леонід Кучма. А от коли і де відбудеться захід досі не відомо. Втім, представник угруповання «ДНР», яке в Україні визнане терористичною організацією, Андрій Пургін підтвердив участь у черговому раунді консультацій.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!