ЄС має бути твердішим в санкціях проти Росії – європарламентар

Моніка Маковей: ЄС має бути твердішим в санкціях проти Москви Моніка Маковей: ЄС має бути твердішим в санкціях проти Москви Європарламентар Моніка Маковей закликала до посилення санкцій Євросоюзу проти Росії через підтримку Москвою проросійських сепаратистів на сході України, а також закликала ЄС рішуче позбавлятися енергетичної залежності від Москви.

Моніка Маковей, яка обіймала посаду міністра юстиції в уряді Румунії перед вступом країни в ЄС у 2007 році, каже, що період виконання вимог для приєднання до ЄС та НАТО є найкращим для викорінення корупції в посткомуністичних країнах.

Моніка Маковей у попередньому складі Європарламенту брала найактивнішу участь у дебатах з українських питань — зокрема в ухваленні резолюцій після анексії Криму та дестабілізації Східної України, які обумовлювали потребу санкцій проти Росії.

Це тоді створило підставу для лідерів ЄС і Єврокомісії запровадити, — а потім і посилити — другу фазу санкцій ЄС, яка передбачає замороження активів та заборону на в’їзд причетним до анексії Криму та дестабілізації українського Сходу. Маковей була обрана і до нового Європарламенту і входить до найбільшої групи — Європейської народної партії.

У питанні санкцій, однак, Маковей розчарована, вважаючи що ЄС діяв повільно. «Росіяни з нас сміються — адже санкції недостатні», — каже вона.

«Я сподіваюся і вірю, що ЄС буде більш твердим, тому що урок засвоєний. ЄС не був твердим на початку кризи, але з допомогою Сполучених Штатів, які були більш рішучими на початку, ми можемо сказати, що разом ми нині займаємо твердішу позицію», — додає Маковей.

Енергетичний шантаж Москви

Європа, на думку, Маковей, розділена — іноді Польща, країни Балтії чи Румунія розуміють російську небезпеку для України — і для себе! — краще, аніж «старі» члени ЄС. Окрім того, вона вважає, що Росії вдалося створити потужне лобі у Європі, особливо «плідно» попрацювавши в середовищі європейських лівих і крайньоправих.

Але найголовнішою проблемою Європи є російські енергоносії, зазначила в інтерв’ю Радіо Свобода румунський європарламентар.

​​

«Ми не хочемо дозволити Російській Федерації, так би мовити, виграти цю війну, — каже Маковей. — І також ми хочемо покласти край газовій залежності. Не можна нас постійно шантажувати!»

Небезпека нинішнього моменту, на думку Маковей, полягає в тому, що після України може бути Молдова, а в тих же Балтійських країнах є значні російськомовні меншини, які Москва раптом захоче «захищати», як це було у випадку Криму.

Вона закликала ЄС значно посилити фінансову допомогу країнам «Східного партнерства», вважаючи, що і Вашингтон у плані економічної допомоги міг би бути активнішим.

Коли найкраще боротися з корупцією

Моніка Маковей досить довго працювала — в тому числі і у складі британської дипломатичної місії у Скоп’є — на Балканах, допомагаючи на законодавчому рівні боротися з корупцією.

«Без корупції перехід від комунізму до демократії і капіталізму не обходиться. Корумповані поліція, суди, багато «мутного» під час приватизації та тендерів. Головне — це підзвітність! Але тут є парадокс: членство в ЄС може «розслабляти» у порівнянні з періодом, коли країна працює над виконанням критеріїв для членства», — каже Маковей.

​​

«Процес дороги до НАТО та ЄС, коли політики перебувають під тиском — це їх дисциплінує. Тому цей тиск на країни-кандидати в ЄС та НАТО з боку Брюсселя чи Вашингтона є дуже корисним», — додає вона.

Проблемою пострадянських країн на держав Балкан, на думку Маковей, є й те, що іноді закони ухвалюються правильні, але вони не виконуються.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!