Мустафа Джемілєв: Термін перебування окупантів у Криму – від декількох місяців до 2-3 років

керівник кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв 3 червня в Варшаві був удостоєний престижної польської премії «Солідарність» — за роль у захисті демократії та прав людини. Нагороду у Варшаві лауреату вручали особисто президент Польщі Броніслав Коморовський разом з екс-главою Польщі Лехом Валенсою у присутності десятків лідерів інших країн, які приїхали до польської столиці на святкування події. Привітати найвідомішого кримського татарина в світі, як жартома його називають на батьківщині, приїхали президент США Барак Обама і держсекретар Джон Керрі.

Про що вдалося домовитися під час спілкування з лідерами світових держав, як буде витрачений мільйон євро премії, чому заборону на вʼїзд до Криму можна вважати дурістю і чи варто кримським татарам переселятися в Херсон? Про це та інше Мустафа Джемілєв розповів в інтервʼю сайту Крим.Реалії.

— Мустафа-бей, Ви говорили раніше, що хотіли б отримати від президента США Барака Обами гарантії того, що Крим не стане «розмінною монетою» у політичних торгах з Росією.

— Нас найбільше турбує тенденція, що Крим відходить на задній план. Я хотів отримати гарантії того, що ті санкції, які здійснюються і які, на наш погляд,

Подарунок Бараку Обамі від дружини Мустафи Джемілєва Сафінар​​

Потім підходив Джон Керрі. І від нього я отримав чіткі запевнення, що тема Криму буде завжди на першому плані, і питання звільнення півострова — це питання світового правопорядку. Підтвердженням цих слів став офіційний виступ наступного дня Барака Обами, під час якого він заявив, що Крим вкрадений в України і має бути повернений.— На церемонії нагородження були присутні й інші світові лідери…

— Відбулась велика кількість протокольних зустрічей, у тому числі з керівництвом Польської Республіки та польським омбудсменом. Там про все чудово обізнані,

Мустафа Джемілєв і Лех Валенса​​

Справа в тому, що гуманітарна допомога з цієї премії надаватися не може, але вони (представники оргкомітету премії — ред.) погодилися з моїми доводами і прийняли пропозицію. Я, можна сказати, «виторгував» цю можливість. Допомогу сімʼї по-звірячому вбитого в березні Решата Аметова я надам з тієї частки, яка залишається особисто мені.

— Чи є вже ідеї, проекти, на які піде решта коштів?

— Витрачати кошти премії можна тільки на програми з розвитку демократії. З них відбиратимуться ті, що повʼязані переважно з Кримом і кримськотатарським народом. У Криму ми стикаємося з тоталітарним режимом, тому одна з головних проблем — існування незалежної преси. У першу чергу, буде надана допомога незалежним засобам інформації та інформаційним центрам, які збиратимуть інформацію про порушення на території Криму, а також юристам, які допомагатимуть людям, постраждалим від беззаконня, обстоювати свої інтереси в Європейському суді з прав людини, а це чималі витрати.

— Що для Вас ця премія: черговий крок до якоїсь великої мети або Ви вважаєте, що і без того досягли великої уваги до кримських татар?

— Я розцінюю це як дуже своєчасну моральну підтримку і кримським татарам, і Україні. Кілька тижнів тому Турецька Республіка дала найвищу нагороду країни саме в той момент, коли ми дуже потребуємо моральної підтримки міжнародної громадськості.

— Серед членів Меджлісу кримськотатарського народу сьогодні чути заклики перейняти досвід Татарстану, щоб зберегти народ і забезпечити його безпеку.

— Знаєте, не в кожного достатній запас міцності. Хтось хвилюється, щоб його не посадили, інший переживає про власний бізнес. Все по-різному. Але за великим​​рахунком кримські татари, в переважній більшості — до 90% — не сприймають окупацію і мріють бачити Крим звільненим. Зараз влада Росії, окупаційна влада намагаються з-поміж кримських татар створити якусь когорту колабораціоністів, правда, у них це не дуже виходить. Але, тим не менш, вони повторюють те, що робив режим Януковича, що робила радянська влада.

— Місцеві політологи кажуть, що після зустрічі з Обамою і зроблених Вами заяв, вʼїзд до Криму для Вас буде закритий ще на довгий час.

— Термін буття окупантів на нашій землі оцінюється від двох-трьох місяців до двох-трьох років. Подивимося, хто кого. Хоча мені зрозуміло, що поки​​окупанти перебувають там, вʼїзд до Криму мені буде заборонений, незважаючи на тиск світової спільноти. На місці Путіна я б таких дурниць не робив, тому що збитки для престижу Росії (якщо він ще зберігся) значно більші від цієї заборони, ніж сама ця заборона.

— Як Ви ставитеся до ініціативи компактного поселення кримських татар у Херсоні? Місцева влада готова йти назустріч…

— Заклику переселятися в Херсон немає. Ми навпаки говоримо: ні кроку з Криму. Але якщо вже хтось переселяється, ми хотіли б, щоб вони концентрувалися в​​місцях, близьких до Криму, щоб відразу після звільнення вони могли повернутися на Батьківщину. І ми зараз хочемо зробити акцент на те, щоб там за кошти державного бюджету будувати житло для вимушених переселенців. Ми також думаємо з приводу тих співвітчизників, які продовжують залишатися в місцях депортації. Навряд чи вони зараз захочуть повертатися до окупованого Криму, але вони могли б переїхати в Україну, ближче до Криму, щоб після покращення ситуації повернутися на рідну землю.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!