Велика сімка хоче позбутися залежності від російського газу

Провідні держави світу хочуть розширити джерела енергопостачання в Європі й позбутися залежності від енергоносіїв із Росії. Варіанти відповідного плану обговорюються на саміті G7 у Брюсселі.

Сім провідних промислових держав світу прагнуть унаслідок української кризи та погіршення відносин із РФ зменшити залежність Європи від постачань російських енергоносіїв. «Криза в Україні робить зрозумілим, що енергетична безпека повинна перебувати в центрі нашого спільного порядку денного»,— йдеться в проекті підсумкової заяви саміту лідерів країн Великої сімки у Брюсселі, яку цитує інформаційні агенції AFP та dpa в четвер, 5 червня.

Газ — не метод політичного примусу

У Європі необхідно поступово розширити джерела енергопостачання та модернізувати потрібну інфраструктуру, вказано в заяві. Це означає розвивати альтернативні джерела енергії та покращувати передумови для запровадження нових технологій, як-то застосування зрідженого газу. Метою є «більш конкурентоспроможна, диверсифікована, надійна енергетична система зі зменшенням викидів вуглекислого газу», йдеться в документі.

Країни G7 при цьому хочуть спиратися на попередній план із 13 пунктів, розроблений міністрами енергетики семи країн під час зустрічі в Римі на початку травня. Ініціатива міністрів енергетики має запобігати тому, що «енергія застосовується як засіб політичного примусу», заявила німецька канцлерка Анґела Меркель у середу, 4 червня, в Бундестазі з огляду на тиск, який чинить Росія на Україна в газовій суперечці.

Що радять міністри енергетики G7

План, погоджений міністрами енергетики семи країн, передбачає зменшення залежності країн ЄС від російського газу в середньостроковій перспективі, повідомляє інформаційна агенція dpa.

Міністри енергетики пропонують розвивати нові маршрути газопостачання та транспортні шляхи. Серед них — Трансадріатичний газогін, яким хочуть доставляти газ до Європи з Азербайджану в обхід Росії, починаючи від 2019 року.

Серед інших ідей — підтримка технологій, що дозволяють скоротити викид вуглекислого газу в атмосферу. Тут позиції окремих країн сильно різняться. Так, Великобританія пропонує збільшувати атомну складову у виробництві енергії. Польща та деякі інші країни хочуть більше використовувати сланцевий газ, видобуваючи його методом фрекінгу. Німеччина натомість пропонує розвивати виробництво сонячної та вітрової енергії, а ще запроваджувати програми теплоізоляції приміщень, які дозволяють економно використовувати енергоресурси.

Для України та інших держав, які сильно залежать від російського газу, можуть розробляти «надзвичайні плани».

Крім того, висловлюється ідея розвивати ринок зрідженого газу з терміналами в Північній Америці, на Близькому Сході та в Європі. Однак, як зауважує dpa, це дуже дорогий і тривалий процес, для якого може забракнути інвестицій. Уже зараз термінали для зрідженого газу в ЄС заповнені майже на третину.

DW.DE

Дослідження: Європа здатна пережити перебої газопостачання з Росії

Газова суперечка

Залежність ЄС та України від російського газу вносить корективи у російсько-український конфлікт. (27.05.2014)

Як українська криза може змінити європейську політику

Кризи використовують для здійснення змін. Криза в єврозоні призвела до створення в ЄС банківського союзу й дала новий поштовх інтеграції. Чи матиме криза в Україні теж довгострокові наслідки для політики Євросоюзу? (12.05.2014)

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!