Безвізовий режим із ЄС для українців та біометричні паспорти

Запровадження безвізового режиму з ЄЄ може не відбутись доти, доки Україна не розв’яже ситуацію на своєму Сході. І це при тому, що на сьогодні ситуація щодо запровадження безвізового режиму є сприятливою, тож Україна не має права втрачати цей шанс. Про це в середу говорили українські урядовці, міжнародні експерти на засіданні круглого столу з питань лібералізації візового режиму між Україною та ЄС.Експерти зазначили, що першу фазу — законодавчу — плану дій зі спрощення візового режиму між Україною та ЄС Україна виконала 13 травня 2014 року.

Цього дня Верховна Рада України ухвалила відповідні закони у сферах державної антикорупційної політики, запобігання та протидії дискримінації і захисту персональних даних.

Євросоюз підтвердив, що Україна готова до початку другої фази, тобто до реалізації цих законів, що в результаті дозволить Євросоюзові скасувати візи для українців. Але водночас, українські та європейські фахівці нагадують, що на перепоні довгоочікуваному безвізовому режимові є низка серйозних факторів.

Найкритичніший нині — це фактор безпековий. Як зазначив на засіданні круглого столу науковий директор міжнародного аналітичного Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко, ідеться про ситуацію на Сході України та відсутність належного контролю за українсько-російською ділянкою держкордону.​​

«Зрозуміло, що якщо Україна стане країною походження великої кількості біженців, тема (безвізового режиму) на певний час буде закрита. Тут уже у цілому ідеться про сприйняття європейцями стабільності, сприйняття людей, які є власниками паспортів громадян України. Тут зав’язані усі життєво значущі інтереси української держави й українського суспільства у цілий клубок», — наголосив Сушко.

Чи вистачить українській державі можливостей для друку біометрики?

Другий фактор, який може негативно позначитись на перспективі скасування віз для українців — це відсутність потужностей, здатних забезпечити громадян України біометричними паспортами. МВС очікує, що біометричні паспорти громадяни України почнуть отримувати з січня наступного року, ці ж терміни називають й фахівці Державної міграційної служби країни.

При цьому вони наголошують, що безвізовий режим із Євросоюзом поширюватиметься на власників саме таких документів. Про це у виступі на круглому столі наголосив провідний фахівець Державної міграційної служби Сергій Дехтяренко.

​​

«Постанова уряду передбачає запровадження біометричних паспортів для виїзду за кордон з січня 2015 року. У межах виділеного нам фінансування ми найближчим іноді проведемо всі необхідні процедури. Ми розпочнемо створення базису — по одному робочому місцю у кожній області. 25 працівників відповідатимуть за вироблення біометрики у регіонах і 5 — у місті Києві», — пообіцяв Дехтяренко.

Тим іноді, експерти, враховуючи наявні технічні і фінансові проблеми у державі, прогнозують, що в наступному році попит в Україні на біометричні паспорти буде вищим, ніж спроможність відповідних органів їх видавати. Експерти не виключають: може статися так, що Європейський союз запровадить безвізовий режим для України, а в українців не буде на руках біометричних паспортів.

Вранці — реформи в Україні, увечері — скасування шенгенських віз?

Європейські експерти зауважили, що раніше чи пізніше українці перейдуть на біометричні паспорти. А от чи зможе Україна запровадити, серед інших, антикорупційний пакет реформ, залежить не лише від влади, а й від суспільства, від якого залежить контроль над діями влади. Про це у своєму виступі говорив знавець польської Фундації імені Стефана Баторія — Якуб Бенедичак.​​

«Питання, чи впровадить Київ реформи у повному обсязі, чи суспільство контролюватиме їхнє впровадження, вельми важливі. Криза на Сході країни, недостатнє реформування держави не повинні стати несподіваною перешкодою, коли ЄС буде готовий запровадити безвізовий режим з Україною», — наголосив Бенедичак.

Наприкінці засідання круглого столу він зазначив, що, за даними експертів Євросоюзу, в разі позитивного вирішення українцями наявних у державі проблем, до кінця 2015 року Україна може досягти безвізового режиму з ЄС.

План дій щодо лібералізації візового режиму Євросоюз надав Україні на саміті у листопаді 2010 року. Виконання Плану дій повинно стати підставою для скасування візового режиму між Україною і ЄС.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!