Обама обіцяє допомагати Україні і поспілкувався з Джемілєвим

Варшава — США вкладуть мільярд доларів у збільшення своєї військової присутності в Центрально-Східній Європі. Америка не збирається задля збереження відносин із Росією жертвувати принципами колективної безпеки членів НАТО та її союзників. Про це у вівторок у Варшаві заявив американський президент Барак Обама. Він бере участь у відзначенні 20-річчя демократичних змін у Польщі.

За словами Обами, США рішуче підтримуватимуть Україну в її прагненні зберегти суверенність і територіальну цілісність. Одна з головних подій варшавських урочистостей — вручення Премії Солідарності імені Леха Валенси Мустафі Джемілєву.

Заяви президента Сполучених Штатів Барака Обами у Варшаві вже назвали історичними. Роман Ревальд, знавець із Американської торгової горіти у Польщі, вважає, що сказане президентом США — не що інше як сигнал про перезавантаження американсько-російських відносин. За його словами, це перезавантаження на противагу тому, про яке свого часу говорила американський держсекретар Гілларі Клінтон, котра сподівалася демократизації Росії.​​

У Варшаві Барак Обама часто наголосив, що США не залишать без відповіді агресивну політику Росії щодо її сусідів, зокрема України. Щоб запобігти подальшому напруженню ситуації на сході Європи, американці готові посилити свою військову присутність в регіоні.

«Беручи до уваги сучасну ситуацію в Україні, ми збільшимо нашу американську присутність. Ми розпочинаємо ротацію додаткових сухопутних сил та літаків-винищувачів F-16 у Польщі. Це допоможе нашим військам разом проводити навчання, допоможе посилити повітряні сили НАТО. Це частина наших завдань, спрямованих на збільшення присутності НАТО у Центрально-Східній Європі», — сказав президент США.

Мустафа Джемілєв і Барак Обама на зустрічі у Варшаві, 3 червня 2014 року (фото: Недім Усейнов)​​

Не можна дозволити, щоб озброєні злочинці творили хаос в Україні — Обама

За словами Барака Обами, позитивний досвід демократичних перетворень у Польщі може стати зразком для українців. Проте, за його словами, на даному етапі Україні потрібно допомогти зберегти її економічну, енергетичну та політичну незалежність. Обама позитивно оцінює політичні декларації новообраного президента України Петра Порошенка.

Зокрема він сказав: «Новообраний президент говорив про свою готовність працювати з різними регіонами України, задля порядку й забезпечення конституційного ладу. Він сказав, що зацікавлений у налагодженні добрих відносин з Росією. Натомість він також сказав, і мав рацію, що суверенністю України не можна пожертвувати в ім’я цих відносин. І ми цілком його в цьому підтримуємо».

​​

Петро Порошенко узяв участь в урочистому врученні лідерові кримських татарів Мустафі Джемілєву Премії Солідарності імені Леха Валенси. Нагороду для Джемілєва вручали нинішній та колишній президенти Польщі — Броніслав Коморовський і Лех Валенса. Як сказав Валенса, премія його імені — це не тільки відзнака за заслуги Джемілєва, але й заохочення до подальшої боротьби.

Натомість Петро Порошенко під час урочистості заявив, що Крим обов’язково повернеться в Україну. Присутні у залі президенти, політики й діячі країн Центрально-Східної Європи зустріли його слова оплесками.

А лауреат Премії Солідарності Мустафа Джемілєв, приймаючи відзнаку, сказав, що це нагорода для всього героїчного кримськотатарського народу, який бореться за свої права, не застосовуючи насилля. Після урочистої вечері у Варшаві Барак Обама у неформальній атмосфері поспілкувався із Мустафою Джемілєвим.

Перед відльотом із Києва до Варшави Мустафа Джемілєв говорив Радіо Свобода, що проситиме Обаму посилити американські санкції щодо Росії.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!