Одні й ті ж ліки в Україні в рази дорожче, ніж за кордоном

Про (не)доступність ліків для українців вже не перший рікговорять можновладці, пацієнти, профільні громадські організації таактивісти. Питання гостре, соціальне, проте роками не вирішується.“Винними” у захмарній ціновій політиці на фармринку називають інедосконале законодавство, і так звану українську “фарммафію”, ідистриб’юторів тощо. Чому ж інколи купувати ліки дешевше закордоном, аніж в Україні, спробував розібратися й .

Одні й ті ж ліки в Україні в рази дорожче, ніж за кордоном

Почнемо з того, що українські пацієнти дуже гостро реагують на ціни ліків. Для багатьох це набагато більше, аніж предмети першої необхідності. Це — питання життя і смерті — без перебільшення, особливо, коли мова про термінову потребу за складних життєвих обставин.

Уряд, розуміючи всю серйозність ситуації, у 2017 році ініціював програму “Доступні ліки”. За нею, низка хворих на серцево-судинні, астматичні та діабетичні захворювання отримали право на безплатні ліки. До реалізації програми долучилися майже 8 тис. аптек, а держава, відповідно, передбачила потрібне фінансування.

Перелік ліків за програмою затверджується раз на півроку і поступово розширюється. Нарікання на програму теж є, проте позитивні результати її таки помітні.

Як звітують у МОЗ, деякі українські виробники фармацевтичних препаратів зменшили ціну на свою продукцію на 40% задля того, аби потрапити під дію програми. В середньому по країні ціни на програмні ліки впали на 7%.

Експерти одразу відзначили, що така тенденція поступності в ціні може свідчити про значну початкову маржу на препарати від українських фармзаводів, адже інакше таку щедрість (знижка у 40%, — ред.) пояснити не можна.

На цю обставину звернули увагу і депутати, заявивши про необхідність запровадження декларування вартості виробництва ліків.

“(Треба — ред.) запровадити в Україні досвід зарубіжних країн, де виробники ліків 1-2 рази на рік декларують вартість препаратів. Люди мають розуміти, скільки реально коштує препарат і скільки становить націнка на нього в аптеці”, — заявила нардеп профільного комітету ВРУ Ірина Сисоєнко.

засновник благодійного фонду “Краб” Лариса Лавренюк.

Якщо, наприклад, ринок Польщі сповнений аналогічних ліків, то всі вони будуть боротися за пацієнта більш вигідною ціною. В Україні ж тим часом такий лікарський засіб може бути чи не єдиним на аптечних полицях, а відповідно — і коштуватиме він дорожче.

Так чи інакше, але першоджерелом формування кінцевої ціни на препарат незмінно виступає виробник. У цю саму ціну він закладає усі свої витрати на виробництво і, звичайно, маржу. Так ось саме розмір маржі і є визначальним, коли мова про порівняння цін препаратів в Україні та за кордоном.

Українські фармзаводи, тим часом, свою маржу з кожної упаковки ліків приховують, каже президент Всеукраїнської Ради захисту прав пацієнтів Віктор Сердюк.

“У нас є постанова Кабміну про життєво необхідні ліки, де націнка для аптек не може перевищувати 25%. Але на підході до аптеки — що роблять на самому заводі виробники, далі постачальники — ніхто цього не контролює.

Кожен виробник встановлює собі ту ціну на свій препарат, яку вважає за потрібне. Немає рамок чи обмежень і, відповідно, немає контролю. Тому у нас реально ніхто не знає, скільки приходиться на виготовлення самого лікарського засобу, скільки становлять витрати на поліграфію та упаковку, у які, зрештою, на цю упаковку закладає маржу сам завод. У нас це особиста справа кожного виробника, і тільки його”, — пояснив експерт.

Тож, як бачимо, причин проблем ціноутворення лікарських засобів на українському ринку чимало. Початок вони беруть із заводу, а далі як сніжний ком наростають разом із націнками за логістику, дистрибуцію, рекламу та реалізацію.

“Я думаю, що препарати однакової якості і ефективності не мають різнитися в ціні. Немає різниці, про яку країну йде мова. І тут мають працювати регуляторні важелі держави — вона має бути відповідальною за це і контролювати”, — наголошує Лавренюк і додає, що українці мають повне право знати, за що вони платять (за які складові ціни), купуючи ті чи інші ліки в аптеці.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!