Freedom House: рівень свободи продовжує падати на тлі зростання популізму і автократії. Україна посіла 61 сходинку в статусі свободи

«Неспроможність керівництва держави (України) подолати масштабну корупцію у вищих ешелонах влади підірвала популярність уряду і негативно позначилася на ефективності проведення реформ у різних галузях», — Freedom House.

У 2016р. популістські та націоналістичні сили досягли значних успіхів в демократичних державах, тоді, як авторитарні держави вдавались до нахабних актів агресії. Про це йдеться в доповіді «Свобода в світі — 2017», щорічному дослідженні Freedom House на тему політичних прав і громадянських свобод.

У доповіді наголошується, що 2016 рік, 11-й рік поспіль, коли в усьому світі фіксується зниження рівня свободи.

Ми спостерігаємо, як лідери і народи переслідували свої вузькі інтереси без конструктивних обмежень або врахування спільних переваг глобального миру і свободи.

Арч Паддінгтон, один із співавторів доповіді

Арч Паддінгтон наголошує, що «вже протягом чверті століття ці тенденції прискорюються і починають руйнувати міжнародний порядок, в тому числі загальну повагу до усталених норм основних свобод і демократії».

Також співавтор доповіді додає: «В останні роки ми зазвичай бачили зниження рівня свободи у країнах з авторитарними і диктаторськими режимами, але в 2016 році, в списку країн, які втрачали свої позиції в рейтингу, переважали усталені демократії».

Рівень свободи в світі

За результатами дослідження Freedom House серед країн з рейтингом «вільна» знизились бали у Бразилії, Чехії, Данії, Франції, Угорщини, Польщі, Сербії, Південної Африки, Південної Кореї, Іспанії, Тунісу та США.

У цілому, в 2016 році 67 країн отримали чисте падіння рівня політичних прав і громадянських свобод, лише у 36 зафіксоване зростання. За період одинадцятирічного падіння, що розпочалося в 2006 році, 109 країн мали чисте падіння, і лише 60 — чисте покращення.

У доповіді Freedom House описуються основні демократичні держави, що загрузли в тривозі та нерішучості після таких подій, як рішення Великобританії покинути Європейський Союз, ряд антидемократичних кроків нового уряду в Польщі, здобутки ксенофобських націоналістичних партій в інших частинах Європи, а також перемога Дональда Трампа у виборах президента США.

Водночас, Росія продемонструвала приголомшливу зверхність і ворожість, втручаючись в політичні процеси Сполучених Штатів та інших демократичних країн, посилюючи свою військову підтримку диктатури Асада в Сирії, і зміцнивши свою незаконну окупацію території України.

Китай також зневажає міжнародне право, і недобросовісні лідери від Південного Судану й Ефіопії до Таїланду та Філіппін безкарно вчиняли порушення прав людини різного масштабу.

Деякі глобальні результати з дослідження Freedom House

З 195 країн, що оцінюються, 87 (45%) були визнані вільними, 59 (30%) — частково вільними і 49 (25%) — невільними.

У 2016 році націоналістичні та популістські партії набрали сили у Великобританії, Німеччині, Франції та інших демократіях, в результаті чого зруйнувався традиційний розподіл між правими і лівими, а це поставило ​​під сумнів стабільність урядів та збереження сильних опозиційних партій.

Найгірші оцінки отримали Близький Схід і Північна Африка, слідом за ними — Євразія.

Частка вільних країн, що продемонстрували зниження рейтингу, була найбільшою за останнє десятиліття, і майже чверть з таких країн — в Європі.

Референдуми в Колумбії, Великобританії, Болівії та Італії дали людям право голосу, але також продемонстрували радикальне зведення демократії до її найпростішої форми: правління більшості. Референдуми часто служать обхідним маневром проти інституцій і гарантій демократії, і їх популярність можна інтерпретувати як ще одну ознаку того, що демократія перебуває в тяжкому становищі.

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган вдався до неприхованої форми авторитаризму у відповідь на спробу державного перевороту в липні. Зокрема, було заарештовано майже 40 тисяч цивільних, ув'язнено десятки журналістів, знищено сотні ЗМІ та НУО, арештовані лідери і сотні чиновників з третьої за розміром партії в парламенті, а також звільнено понад сто тисяч державних службовців.

Нещодавні події в Польщі та Угорщині підвищили ймовірність того, що деякі з найбільш видатних трансформацій від диктатури до демократії 1980-х і 90-х років зроблять суттєвий крок назад через обрання лідерів-популістів.

Гірші з найгірших

З 49 країн, позначених як невільні, 11 мають найгірші сукупні оцінки рівня політичних прав і громадянських свобод (починаючи з найменш вільної): Сирія, Еритрея, Північна Корея, Узбекистан, Південний Судан, Туркменістан, Сомалі, Судан, Екваторіальна Гвінея, Центрально-Африканська Республіка, і Саудівська Аравія.

Ключові висновки

Україна

Україна посіла 61 сходинку у статусі свободи, тобто як «частково вільна» з рейтингом свободи 3/7:

  • політичні права — 3/7;
  • громадянських свобод — 3/7.

Україна продовжує оговтуватися від безладдя, що супроводжувало відсторонення Віктора Януковича з поста президента у 2014 році, а також пов’язаної з цим кризи, спровокованої окупацією Росією Криму і військовою підтримкою сепаратистів на Донбасі, що на сході України.

Неспроможність керівництва держави подолати масштабну корупцію у вищих ешелонах влади підірвала популярність уряду і негативно позначилася на ефективності проведення реформ у різних галузях.

У сфері громадянських свобод загрозу свободі преси становили політичний тиск і напади на журналістів.

Євразія

Євразія була розділена на більш демократично орієнтований «пояс» та ядро жорстких автократій 2016.

У той час як Україна, Грузія та Молдова щосили намагались розвинути нестійкі демократичні завоювання, лідери в Азербайджані, Таджикистані та Киргизстані зробили кроки, до зміцнення своєї влади на тлі економічної і політичної невизначеності.

Європа

Внутрішня напруга в європейських країнах, в поєднанні з зовнішнім тиском, зокрема — втручанням Росії та міграційною кризою, чітко показали, що цей континент не можна більше не розглядати по замовчуванню як оплот демократичної стабільності.

Презентації доповіді

31.01.2017 року о 10:30 за Києвом:

Київ, Український кризовий медіа центр (Український дім, вул. Хрещатик, 2)

Брифінг директора Представництва Freedom House в Україні: «Свобода у світі – 2017»: ключові висновки для України і світу

Запис прямої трансляції

31.01.2017 року о 16:00 за Києвом (9:00 за Вашингтоном):

Вашингтон, офіс Freedom House

Дискусія «Популісти та автократи: подвійна загроза демократії в усьому світі».

Відеотрансляція англійською мовою: https://freedomhou.se/watchfiw

Звіт Freedom House «Свобода у світі – 2017»

Розгорнутий звіт «Свобода у світі — 2017» можна переглянути за посиланням: https://freedomhouse.org/report/freedom-world/freedom-world-2017

Дані по Україні: https://freedomhouse.org/report/freedom-world/2017/ukraine

Довідка

«Свобода у світі» — це щорічний звіт про стан політичних прав та громадянських свобод у країнах світу, який організація Freedom House видає з 1973 року. Звіт складається з числових рейтингів та описової частини і стосується 195 країн та 14 територій. Країни і території оцінюються працівниками організації Freedom House або залученими на договірній основі аналітиками, у першу чергу з використанням контактів, наявних у відповідній країні, результатів досліджень, проведених на місцях, доповідей неурядових організацій та урядових звітів, новин у ЗМІ, а також іншої інформації з відкритих джерел. Висновки аналітиків перевіряються експертами-консультантами. Кінцевий продукт є результатом консенсусу, досягнутого між аналітиками, персоналом організації Freedom House та зовнішніми радниками.

У кожному щорічному виданні звіту «Свобода у світі» оцінюються умови, що склалися, а також події, що сталися, протягом минулого календарного року, тобто звіт «Свобода у світі – 2017» охоплює період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року.

Питання, що охоплюються звітом «Свобода у світі»:

  • Виборчий процес: вибори до виконавчих і законодавчих органів влади, а також виборче законодавство
  • Політичний плюралізм та участь: партійна система, змагальність та права голосу меншин
  • Функціонування влади: корупція, прозорість, а також здатність виборних посадових осіб здійснювати управління на практиці
  • Свобода вираження поглядів і переконань: свобода ЗМІ, свобода релігії, академічна свобода та свобода приватних дискусій
  • Права на об’єднання та організації: свобода зібрань, діяльності громадських організацій та профспілок
  • Верховенство права: незалежність суддів та прокурорів, забезпечення належного процесу, рівень злочинності та безпорядків, а також рівність перед законом
  • Персональна автономія та особисті права: свобода пересування, майнові права, права жінок і права сім'ї, а також свобода від економічної експлуатації

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!