Україна: чи соромно викривати корупцію?

Зранку на Майдані Незалежності у Києві костюмована вистава. Суддю-хабарника викривають у злочині та передають правоохоронцям. Так вирішили відзначити Міжнародний день боротьби з корупцією громадські активісти. Кажуть, що боротьба з хабарництвом рідко починається із доброї волі чиновників. Тож активною має бути перш за все громадськість. Ольга Тимченко, Transparency international: ”У нашому суспільстві досі живе після Радянського Союзу думка, що повідомляти про корупційні злочини – соромно.

Або це страшно. Але досвід країн, які перемогли побутове хабарництво, свідчить, що насправді все починається з викривання корупції. Звичайні люди інформують про те, що інший – корупціонер, і тоді за 2-3 роки це явище сходить практично до нуля.”

Крім брошур із телефонами гарячих ліній на акцію принесли ”безхабарні гривні”.

Пропонували жартома віддавати їх тим, хто попросив би хабаря. Міліціонери брати в руки такі папірці навідріз відмовились.

За даними опитувань PACT Uniter майже 13% українців готові повідомляти про корупцію.

Та завдяки вдалим реформам показники можуть сягнути і 50%, кажуть у Transparency international.

Громадянська свідомість – одне з основних досягнень Майдану – ось що, разом із антикорупційними законами, тримає чиновників у тонусі, наголошують в організації.

Олексій Хмара, Transparency international: ”Оскільки грошей стало мало, а запит на реформи є шалений і в Україні, і ззовні, то чиновники – змушені чи ні – починають гратися в таку гру: ми реформуємо державу, ми менше крадемо. Це не означає, що вони почали бажати менше красти. Це означає, що вони поставлені в такі умови, що вони змушені більш чесно себе поводити. І це насправді добре. Тому що звичка коли сформується через рік-два, воно стане буденним явищем для нас усіх.”

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!