Кабмін вже знає, як бути з майном корупціонерів

Кабінет міністрів підготував постанову про «Порядок реалізації речових доказів у кримінальному провадженні, зберігання яких через громіздкість або з інших причин є неможливим без зайвих труднощів».

Як повідомила агентству керівник Міжвідомчої робочої групи з питань антикорупційного законодавства Олена Тищенко, документ позбавить Україну вагомого фінансового тягаря, що спричиняє утримання майна корупціонерів, котрі залишили її територію.

Уряд, зокрема, пропонує визначити порядок встановлення оцінки майна, яке було вилучено органом досудового розслідування та визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.

За словами Тищенко, йдеться про майно, зберігання якого неможливе, ускладнене через його громіздкість або з інших причин, чи витрати із забезпечення спеціальних умов зберігання якого є співмірними з його вартістю. Оцінка та реалізація такого майна можлива у випадку, якщо це не шкодить кримінальному провадженню, наголосила керівник Міжвідомчої робочої групи з питань антикорупційного законодавства.

«Наприклад, утримання таких обʼєктів, як „Межигірʼя“, чи зберігання нафтопродуктів у залізничних вагонах — це мільйони гривень. Ці витрати лягають на плечі платників податків. У подібному випадку можливий розгляд питання про оцінку та реалізацію такого майна»,— пояснила Тищенко.

За її словами, оцінку майна встановлюватиме спеціальна комісія, до складу якої входитимуть представники досудового розслідування, Торгово-промислової горіти, власника або особи, якій майно ввірене, а у разі необхідності — фахівці, які мають необхідні експертні знання.

Водночас керівник групи зазначила, що документ забезпечуватиме дотримання інтересів не лише держави, а й власника такого майна. Зокрема, у постанові міститься пункт щодо гарантії повернення коштів власнику або уповноваженій особі, отриманих від реалізації майна, відповідно до остаточної вартості акту оцінки майна у випадку, якщо в подальшому майно визнано таким, що не підлягає стягненню або спеціальній конфіскації.

Відповідаючи на запитання Укрінформу, чи не зможе Віктор Янукович претендувати на повернення грошей у разі реалізації «Межигірʼя» згідно з нормою про дотримання інтересів власника майна, Тищенко наголосила, що тим, хто задіяний у корупційних і злочинних схемах, «нічого повертатися не буде, це точно».

Вона пояснила, що донині, коли якесь майно вилучалося у кримінальному провадженні і реалізовувалося, існувала лише конституційна позиція, що за неправомірні дії органів державної влади несе відповідальність держава. А коли доходило до компенсацій, юристам і підприємцям казали, що порядок повернення коштів за нього не прописаний. «Тому, якщо буде доведено, що це майно не корупційне або не злочинне, все, що отримала держава, вона гарантовано поверне»,— підсумувала Тищенко.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!