Експерти: коаліційна угода дозволить суспільству більш ефективно контролювати владу

Затверджена лідерами пʼяти політсил коаліційна угода є лише політичною декларацією, наголошують експерти. Водночас вони прогнозують, що завдяки цьому документу буде посилена відповідальність влади перед суспільством.

Коаліційна угода не містить юридичних норм, а є лише сумою політичних зобовʼязань, кажуть опитані DW експерти. Київський політолог Віктор Небоженко в інтервʼю DW зазначив, що ці обіцянки та зобовʼязання тягнуть за собою не персональну, а колективну відповідальність. Отже й ступінь цієї відповідальності розмивається, і у союзників зʼявляється можливість пояснювати невдачі роботи більшості слабкістю своїх партнерів. «Водночас, самий факт того, що вперше коаліційна угода розроблялась під пильним оком громадськості, свідчить, що Україна змінюється — уже за півроку можна буде порівнювати діяльність політиків з деклараціями коаліційної угоди»,— наголосив експерт.

Співкоординатор громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» Вадим Міський підтвердив, що політики здебільшого дослухались до рекомендацій громадських експертів. «У різних розділах угоди від 50 до 100 відсотків наших пропозицій щодо реформ були враховані. Наприклад, в антикорупційному розділі зʼявились зобовʼязання, що мають бути виконані уже на початку наступного року»,— сказав Міський.

За його словами, політики вперше стали оприлюднювати проекти коаліційної угоди, що дозволило громадським експертами реагувати на них. А самі представники громадськості також вперше розглядалися політиками як партнери у роботі над стратегією майбутньої влади. «З більшістю учасників коаліційних переговорів вдавалось досить тісно спілкуватись і шукати взаєморозуміння. Процес написання коаліційної угоди виглядав кардинально по-іншому, ніж це досі було в Україні»,— зазначив експерт.

Враховано не все

Міський позитивно оцінив зміни тексту коаліційної угоди в частині охорони довкілля, виборчого законодавства та конституційної реформи. Водночас експерт пошкодував, що до списку реформ не увійшов закон про державне фінансування політичних партій, що могло б подолати залежність партій від олігархів. Політики не пристали на пропозицію обмежити політичну рекламу на телебаченні під час виборчих кампаній та не запланували скасування антиконституційного закону про ухвалення змін до Конституції на референдумі, сказав Міський.

Він заявив, що його організація, яка зробила низку пропозицій майбутній коаліції, не збирається здаватись. Вона готує для депутатів нові рекомендації щодо внесення першочергових змін до Конституції, приведення у відповідність з можливостями держави системи охорони здоровʼя, а також реформи виконавчої влади. «Серед першочергових законів слід ухвалити закон про Кабінет міністрів, про органи центральної влади та про державну службу,— впевнений експерт.— Вони допоможуть створити нову систему публічної адміністрації, яка дозволить ефективно впроваджувати реформи. Якщо не буде реформованої виконавчої влади, всі решта реформ гальмуватиме старий бюрократичний механізм».

Демократичні механізми

Представник «Реанімаційного пакету реформ» задоволений регламентом роботи парламентської коаліції. У ньому, як вважає експерт, передбачені механізми врахування голосів усіх фракцій, що увійдуть до більшості, та демократичні норми вироблення важливих рішень. Експерт також потішився тим, що у тексті коаліційної угоди суттєво розширений розділ, присвячений розвитку засобів масової інформації.

За словами Міського, у документі є зобовʼязання створити суспільне мовлення, а також зʼявився пункт про ліквідацію Національної комісії із захисту суспільної моралі. «Ми побачили в тексті тезу про роздержавлення закладів інформації державної та комунальної форм власності. Це — безумовний прогрес переговорів громадськості з розробниками тексту коаліційної угоди»,— наголосив Вадим Міський.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!