Гаага наказала Росії повернути екс-власникам ЮКОСа $50 мільярдів

Росія програла судовий процес, який тривав майже десять років, ініційований екс-акціонерами ЮКОСа. Третейський суд у Гаазі визнав, що Росія порушувала Енергетичну хартію, і дійсно визнав нафтокомпанію експропрійованою. Group Menatep Limited (GML), що представляє інтереси Леоніда Невзліна, Володимира Дубова та інших (Михайло Ходорковський традиційно дистанціюється від процесу), вимагала відшкодування $114 млрд, але суд оцінив втрати приблизно в $50 млрд.

Про це повідомляє «Коммерсантъ».

«Джерела видання називають рішення політичним і вважають, що Росія спробує анулювати його. У GML готові стягувати належні їй кошти примусово»,— пише російське видання.

Крім того, Росія повинна сплатити витрати судового процесу в розмірі $65 млн.

Судовий процес почався в 2005 році. У 2003 році держава висунула проти ЮКОСа звинувачення в несплаті податків, президент і основний акціонер компанії Михайло Ходорковський був заарештований (засуджений за обман в 2005 році, помилуваний і випущений на свободу в грудні 2013 року). Наприкінці 2004 року через аукціон за 263 млрд руб. ($9,3 млрд на той момент) був проданий основний актив ЮКОСа, «Юганскнефтегаз» (зараз належить «Роснєфті»). У 2005 році Михайло Ходорковський продав своїм партнерам частку в GML, і вона стала контролювати 70,5% ЮКОСа. Від усіх судових розглядів навколо компанії бізнесмен відтоді дистанціювався, минулого тижня його представники стверджували, що до поточного процесу Ходорковський не має ніякого відношення. Власниками GML вважаються Леонід Невзлін, Володимир Дубов і ряд інших.

За рішенням суду, оскільки присуджена «істотна сума», у Росії є час на виплати до 15 січня 2015 року, після чого почнуть нараховуватися відсотки. Також протягом 10 днів з 28 липня Росія може звернутися до судів Голландії, на території якої розглядався позов, із заявою про ануляцію рішення, кажуть співрозмовники «Ъ».

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!