Україна програла у ЄСПЛ декілька справ щодо звільнення суддів за порушення присяги - Р.Князевич

Україна програла у ЄСПЛ декілька справ щодо звільнення суддів за порушення присяги - Р.Князевич

Руслан Князевич

У новій Конституції не буде правової підстави щодо порушення суддею присяги, адже Україна вже програла у Європейському суді з прав людини декілька справ через те, що порушення присяги не є звичною практикою Європейського Союзу. Про це заявив голова комітету ВР з питань правової політики та правосуддя під час розгляду в парламенті постанов про звільнення суддів, передає УНН з посиланням на інформаційне управління апарату ВР.

Він нагадав, що 30 вересня вступає в дію закон про зміни до Конституції в частині правосуддя. З його слів, відповідно до цих змін, повноваження Верховної Ради щодо звільнення суддів перейдуть до Вищої ради юстиції.

«Кажуть, що далі правової підстави не буде, оскільки змінюється Конституція і та правова підстава, яка була застосована — „порушення присяги“, вже не буде в наступній нормі Конституції. Це правда. Ми зумисно цю норму Конституції замінили на нову норму, тому що ми програли кілька рішень у Європейському суді з прав людини саме через те, що порушення присяги не є звичною практикою Європейського Союзу»,— сказав В.Князевич.

Р.Князевич пояснив, що "цю норму зараз змінили на норму «грубе нехтування обовʼязками, що є несумісним зі статусом судді або виявило його невідповідність займаній посаді». За його словами, саме ця норма й має бути застосована під час звільнення суддів.

Нардеп додав, що в новій редакції закону про Вищу раду правосуддя, який внесено нещодавно, в тому числі за пропозицією Вищої ради юстиції, у перехідних положеннях виписано механізм щодо застосування саме цієї нової норми під час наступного звільнення суддів.

Р.Князевич повідомив, що частина суддів, які винесені на розгляд 29 вересня, взагалі не мають за цією правовою підставою розглядатися, «бо вони внесені на підставі несумісності з займаною посадою — а ця норма як була, так і залишається у новій редакції Конституції».

«Це старі судді, які ще внесені Вищою радою юстиції при Януковичі… Ми кілька разів намагалися їх розглядати — і сесійна зала відмовилася їх звільняти через те, що виявилося вже в розгляді і в комітеті, і на сесії, що це судді, які були політично переслідувані колишнім режимом і їх змушували приймати незаконні рішення, а вони відмовлялися це робити. Зараз ми хочемо за це їх звільняти»,— наголосив Р.Князевич.

Голова комітету також зазначив, що значна частина рішень Вищої ради юстиції, на підставі яких Верховній Раді пропонують звільнити суддів, скасована судами чи перебуває в судах. «Ми не мали можливості приймати правове рішення і змушені були чекати, доки ця правова колізія вирішиться»,— пояснив він.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!