В.Медведчук про нові тарифи та субсидії

В.Медведчук про нові тарифи та субсидії

"Уряд, як завжди, заспокоює людей банальними фразами.

Українці з острахом чекають настання холодів, коли в повній мірі відчують подорожчання газу і опалення. Таку думку висловив лідер Громадського руху «Український вибір — Право народу» Віктор Медведчук, передає УНН.

Прем’єр-міністр Гройсман днями написав у Facebook: “Популісти лякають тим, що восени люди отримають страшні рахунку. Це — відверта неправда. Якщо вартість комунальних послуг сукупно складе більше 15% доходу вашої сім’ї, просто оформіть субсидію. Згідно із законом ви не повинні платити більше 15%. А для тих, хто раніше вже отримував субсидію, розмір оплати за комунальні послуги не зміниться”. І для наочності підкріпив свою тезу красивою картинкою.

Тим часом цифри, які наводять експерти аналітично-дослідницького центру “Інститут міста”, свідчать про те, що картинка ця далека від реальності",— наголосив В.Медведчук.

«Як відомо, субсидії не дають на руки громадянам, це гроші, які держава замість незаможних має перераховувати житлово-комунальним підприємствам. І за півроку їм перераховано майже 18 млрд грн. Так, це, безперечно, солідна сума, що дозволяє говорити про те, що держава справляється з закладеним в бюджет графіком виплати субсидій. Адже спочатку передбачалося, що протягом року держава витратить на ці цілі 35 млрд грн. А недавно, з урахуванням підвищення тарифів, сума була збільшена до 40 млрд грн»,— підкреслив політик.

«Але проблема-то в тому, що реально потрібно грошей набагато більше, а їх у держави немає і взяти ніде. Адже вже за півроку було виписано субсидій на 35,6 млрд грн, тобто на суму, закладену в бюджеті на рік, а підприємства, які надають житлово-комунальні послуги, отримали лише трохи більше половини цих грошей. Всього ж держава повинна їм в рахунок субсидій 25,1 млрд грн — це 1 млрд дол., сума, яка дорівнює очікуваному траншу від МВФ. Практично весь цей борг накопичився за час останнього опалювального сезону: 7,5 млрд грн — за три останні місяці минулого року, решта суми — за перші чотири місяці нинішнього. У травні і червні, як відомо, опаленням люди не користуються, тому на поточні витрати держави по субсидіях потрібно набагато менша сума. Проте борги за цей час вдалося скоротити ненабагато, і немає підстав вважати, що до початку нового опалювального сезону ситуація істотно зміниться. Отже, з жовтня знову почнеться зростання боргів в геометричній прогресії і навіть більш стрімко, ніж раніше, тому що тарифи зросли»,— зауважив лідер Руху.

Цілком очевидно, що довго так тривати не може. Борги держави перед комунальними підприємствами не дозволять їм нормально працювати, зокрема закуповувати той же газ, необхідний для опалення.

«Так що держава, швидше за все, почне виписувати субсидії відповідно до можливостей бюджету, для чого посилить умови їх надання. Це означає, що, незважаючи на підвищення тарифів, призначати субсидії будуть в обсязі в два рази меншому, ніж зараз. Безумовно, саме на такому варіанті буде наполягати МВФ. Але українці все одно не зможуть платити за рахунками, адже субсидії в нинішньому вигляді допомагають виживати майже третини населення країни, а в таких депресивних областях, як Сумська та Тернопільська, більшості людей. Отже, комунальні підприємства все одно потрібних грошей не отримають»,— підкреслив політик.

«І тоді залишиться тільки два варіанти: залишити замерзати практично всю країну або надрукувати гроші для комунальних підприємств і “Нафтогазу”, щоб розблокувати кризу неплатежів (звичайно ж, тимчасово, оскільки причини виникнення кризи нікуди не дінуться) ціною обвалу національної валюти.

Цікаво, який привід для оптимізму знайде тоді прем’єр-міністр?»,— резюмував В.Медведчук.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!