Про Святого Валентина та правильні подарунки

Чому День Святого Валентина називається саме так і що рекомендують дарувати в цей день сімейні психологи?

День Святого Валентина отримав свою назву ще в IV столітті. Але і раніше, за часів Стародавнього Риму, 14-го лютого вшановували богиню Юнону, покровительку сімʼї, шлюбу і жінок. Чоловіки в цей день дарували квіти жінкам. Напевно, звідси і походить звичай дарувати квіти в День Святого Валентина. А в ніч на 15 лютого у римлян починалися Луперкалії — святкування на честь бога Фавна.

І тут не мало жодного значення, чи перебувають люди в шлюбі. Дівчата опускали шматочки пергаменту зі своїми іменами в вазу, звідки їх потім по черзі витягали юнаки (які тягнули жереб). На час свята дівчина і хлопець, який витягав пергамент з її імʼям з вази, ставали чоловіком і дружиною. А потім — вже як вийде!

Три варіанти однієї легенди

Загалом, у свята закоханих, який ми відзначаємо зараз, давні історичні корені. Але свою назву він отримав, як свідчить легенда, завдяки християнському мученику Валентину з міста Терні, що знаходиться в італійській провінції Умбрія. Валентин жив в III столітті і був одним з перших християнських проповідників. Одного разу він приїхав до Рима, де позбавив від горба сина відомого оратора Катона. Під враженням цього не тільки сімʼя Катона, а й деякі інші жителі міста, включаючи сина префекта, прийняли християнство. Після чого префект наказав стратити Валентина — і стратили його саме 14 лютого (чи то у 209-му, чи то у 270-му році).

Є й інша легенда. Згідно з нею, Валентину наказав відрубати голову навіть не префект, а сам імператор Клавдій. Нібито імператор доручив своєму раднику Астеріусу провести з християнським проповідником «виховну розмову», щоб той відмовився від своєї віри. Але все вийшло навпаки: після того, як Валентин повернув зір сліпій доньці Астеріуса, радник сам хрестився. А дочка і Валентин до того ж полюбили один одного, і напередодні страти Валентин надіслав їй ніжного прощального листа. Звідси — сьогоднішній звичай надсилати в День Святого Валентина листи і вітальні листівки з сердечками — так звані «валентинки».

Існує ще й третій варіант історичної легенди. Нібито аскет Валентин жінками зовсім не цікавився і любив не їх, а виключно бога, і, будучи єпископом Терні, вінчав закоханих за християнським обрядом. Вінчав таємно, оскільки римляни це забороняли. За віру (а не за любов) Валентин і постраждав.

Не в грошах щастя

Як би там не було, однак мученика Валентина церква канонізувала уже у IV столітті. Однак заступником закоханих він став набагато пізніше — у Середньовіччі. А до тих пір вважався «патроном» молоді, мандрівників, бджолярів та хворих на епілепсію. Тож усі легенди про нього, в яких йдеться про кохання, скоріш за все далекі від реальності. Проте, яке значення це має сьогодні, коли імʼя Святого Валентина міцно повʼязане з коханням та закоханими, а любовні листи, яких так багато у цей день, чи не у всьому світі називають «валентинками»?

День Святого Валентина багато хто вважає породженням суспільства споживання, комерційної вигадкою. Тим часом, свято закоханих стали відзначати вже близько 500 років тому — в Англії і Шотландії. У «Гамлеті» Шекспіра, наприклад, Офелія співає: «Завтра — День Святого Валентина …» Сьогодні англійці надсилають щороку понад 15 мільйонів «валентинок». Німці й італійці вважають за краще квіти — головним чином, троянди. Бельгійці дарують шоколадки у вигляді сердечка. У Франції краватки — чоловікам, парфуми і прикраси — жінкам.

Є й більш дешеві способи зробити вашій коханій (чи вашому коханому) приємне. Свіжу випічку у Німеччині купляють вранці, до сніданку, чи не у кожній родині. Нічого дивного у цьому немає. Однак один з гамбурзьких пекарів почав випікати у День Святого Валентина палянички у вигляді серця. Їхня популярність виявилась настільки великою, що цю ідею перейняли тисячі німецьких пекарів.

Чим потішити кохану людину у день закоханих? Це питання ставлять собі з року в рік мільйони чоловіків та жінок. Однак американські дослідники дійшли висновку, що якщо даруватимеш щось «за необхідністю», то краще вже нічого не дарувати. На їхнє переконання, необдумані подарунки свідчать про неуважність та нікого не роблять щасливим. І вартість подарунку тут не має значення. Знавці рекомендують дарувати такі подарунки, які відображали б тісний звʼязок та згуртованість закоханих, як от спільну подорож: пережиті разом пригоди є однією з основних складових щасливих стосунків.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!