В експертній раді переконані, що комуністичні об’єкти, які демонтують, треба зберегти

Усі демонтовані відповідно до закону про декомунізацію об’єкти мають бути збережені. Таку позицію висловили представники експертної ради при Департаменті містобудування та архітектури, пише Українська правда.

Зокрема, на думку історика Михайла Кальницького, до усіх об’єктів, що підпадають під закон про декомунізацію потрібно ставитися з повагою та не можна «пускати на щебінь».

«Наразі ми ще вирішуємо, які монументи можуть бути демонтовані, а які мають залишитися. Щодо об’єктів, які мають бути демонтовані… їх однозначно потрібно зберегти, як артефакти свого часу»,— зазначив він.

За словами Кальницького, у столиці є декілька монументів, які мають статус пам’яток і є загальновизнаними об’єктами культурної спадщини.

«Можливо, їх варто залишити, а поряд встановити таблиці з короткою історичною довідкою, роз’ясненням»,— пояснив історик.

За словами в. о. директора Департаменту містобудування та архітектури Ганни Бондар, після того, як Мінкультури розгляне рекомендації експертної ради, пам’ятники та меморіальні дошки мають бути демонтовані і передані до музею, як об’єкти, що мають історичну цінність.

«Об’єкти, які ми розглядаємо в рамках закону про декомунізацію є частиною історії Києва. Прикриваючись законами про декомунізацію, дехто вдається до вандалізму, руйнує пам’ятки. Ми не можемо допустити зневажливого ставлення до історичного та культурного надбання»,— наголосила Бондар.

З місцем для збереження демонтованих об’єктів – так званим «Парком радянського періоду» чи «Долиною ідолів» — поки що не визначилися.

Серед місць, які розглядалися експертами для розташування музею тоталітаризму, були: територія заповідника Биківнянські могили, Музей історії Києва, один з павільйонів ВДНГ, Музей косий капонір, територія парку НПП «Голосіївський», Труханів острів.

Низку місць відхилили через те, що вони не охороняються та мають відкритий простір, не захищений від природних явищ.

«Найбільш цікавим місцем для розміщення демонтованих об’єктів на думку представників експертної ради є Музей історії Києва, Музей косий капонір та павільйон ВДНГ»,— підсумували у Департаменті містобудування та архітектури.

Як відомо, Український інститут національної памʼяті склав перелік пам’ятників і пам’ятних знаків Києва, що підлягають демонтажу відповідно до закону про декомунізацію. У списку більше 100 обʼєктів.

За даними КМДА, у столиці мають намір демонтувати майже 80 меморіальних дощок у рамках декомунізації, і частину з них — відправити в музей.

Нагадаємо, 15 травня президент Петро Порошенко підписав закони про декомунізацію. Закон зобов’язує місцеві органи влади демонтувати пам’ятники особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 1932-1933 років в Україні, політичних репресій, особам, які займали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших радянських республік тощо.

14 травня Київрада ухвалила рішення про заміну комуністичної символіки на будівлях та спорудах, які належать до комунальної власності міста. Зокрема, пропонують демонтувати комуністичну символіку на станціях столичного метрополітену.

Виконати роботи планують до Дня Незалежності.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!