Реформи в Раді: депутатів змусять більше працювати і покарають за бійки і кнопкодавтство

З вересня почнуть реформувати Раду. За словами спікера Володимира Гройсмана, реформу проведуть у рамках Меморандуму, підписаного 3 липня між ВР і Європарламентом. Основні цілі, прописані в документі,— підвищення якості законів, поліпшення планування роботи комітетів, створення кодексу поведінки депутатів, а також підвищення ефективності взаємодії з опозицією.

Напрацювання до реформи вже є, але остаточний проект буде готовий до грудня, сказав «Сегодня» прес-секретар спікера Дмитро Столярчук: «З вересня по грудень в Україні працюватиме оціночна місія Європарламенту, яку очолить Пет Кокс. Вони, разом з координаційною радою Ради, і пропрацюють дорожню карту реформи».

Деякі зрушення по зміні роботи ВР в рамках майбутньої реформи є вже зараз. «Йде технічне оновлення Ради,— розповіла голова комітету у закордонних справах Ганна Гопко.— У комітети нарешті поставлять веб-камери і скайп, щоб ми могли проводити відеоконференції з Брюсселем, документообіг переведуть в електронний вигляд. А помічники депутатів і секретарі проходять тренінги в Європі: нещодавно наш комітет відправляв їх до Литви. Також планується підвищити прозорість фінансування Ради: будь-який українець зможе на сайті подивитися, скільки грошей пішло на обслуговування автопарку, папір і так далі». Ще одна можлива зміна — збільшення тривалості робочого пленарного тижня, каже вона: «понеділок потрібно зробити пленарним днем ​​ (зараз вихідний), а в пʼятницю і середу — працювати до вечора (депутати в ці дні працюють в залі до обіду.— Авт.)».

У кодекс поведінки депутатів можуть увійти положення про покарання за бійки під куполом, кнопкодавство і прогули. «Реформа всередині парламенту необхідна. Важливо підвищити якість роботи над законами, спростити законодавчу процедуру, щоб ухвалювати їх швидше,— згоден з нововведеннями політолог Володимир Фесенко.— При великому обсязі законопроектів можна збільшити і пленарний тиждень. Але паралельно варто ввести покарання за прогули як засідань Ради, так і комітетів — позбавленням голосу, а то й мандата. Тоді депутати побояться прогулювати».

Також в рамках реформи будуть прийматися норми, які захистять права опозиції, запевняє Гройсман. «Дотримуючись демократичних прав, закони повинні ухвалюватися ¾ голосів, з урахуванням думки опозиції,— вважає Вадим Карасьов.— Заява Гройсмана — це також реверанс у бік опозиції, щоб показати бунтівним коаліціантам (мається на увазі „Самопоміч“ і Радикальна партія, які не хочуть голосувати за зміни до Конституції.— Авт.), що в Раді можна щось і поміняти».

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!