Третя проєвропейська "трійка": у Молдові створений новий уряд

У ніч на середу, 22 липня, у Молдові була парафована угода про створення нової правлячої проєвропейської коаліції. До неї увійшли Ліберально-демократична (ЛДПМ), Демократична (ДПМ) і Ліберальна партії (ЛП). Поява коаліції, яка має у своєму розпорядженні більшість голосів у парламенті, повʼязана з необхідністю формування нового уряду. Колишній пішов у відставку 16 червня після того, як премʼєр-міністр Кирило Габуріч відмовився від своєї посади.

Парламент МолдовиДо створеної в Молдові правлячої коаліції увійшли три проєвропейські партії. Експерти вважають, що уряд більшості — єдиний шлях для виведення країни із кризи.

Спроба номер три

Протягом пʼяти останніх років партії, які підписали угоду, двічі вже формували Кабінет. Так, в грудні 2010 року був створений альянс «За європейську інтеграцію» (АЄІ), який проіснував до 13 лютого 2013 року, коли лідер ЛДПМ, тоді ще премʼєр-міністр Влад Філат повідомив про вихід партії з коаліції. 5 березня того ж року більшістю голосів депутатів уряд Філата було відправлено у відставку.

30 травня 2013 року була підписана нова угода про урядову коаліцію, куди знову увійшли ліберали, ліберал-демократи і демократи — більш відома як АЄІ-2. Після чергових парламентських виборів у листопаді 2014 року Ліберальна партія, незадоволена розподілом портфелів, відмовилася від обʼєднання з колишніми партнерами і перейшла в опозицію. ЛДПМ і ДПМ сформували уряд меншості — альянс «За європейську Молдову».

Переговори щодо створення нової коаліції, яка матиме більшість у парламенті та обʼєднуватиме проєвропейські партії, почалися в червні, невдовзі після відставки уряду Габуріча. На створення в Молдові такого уряду сподівання покладав і Євросоюз. Про це неодноразово говорив глава делегації ЄС в Кишиневі Піркка Тапіола. Як він заявив в інтервʼю місцевій пресі, «пріоритетним має стати якнайшвидше створення парламентської більшості, яка візьме на себе відповідальність за врегулювання ситуації в банківському секторі і вирішення макроекономічних проблем».

Єдиний вихід із ситуації

На думку політичного аналітика Роман Міхаєша, створення нового проєвропейського альянсу — це не тільки вимога часу та рекомендації західних партнерів, але і можливість протистояти викликам, які кидає Росія: «Торгівельна війна, проблеми з Придністровʼям, проблеми з газом — альтернативи проєвропейського курсу країни практично немає». В інтервʼю DW Міхаєш зазначив, що його не бентежить той факт входження до коаліції старих гравців. Звичайно, визнає експерт, «конфлікти неминучі, але ці три партії вже були партнерами і отримали досвід їхнього врегулювання».

Експерт Інституту публічної політики Оазу Нантой вважає, що необхідність нової коаліції продиктована, «по-перше, тим, що жодна із політичних партій, представлених у парламенті, не зацікавлена ​​у дострокових виборах, по-друге, Молдова знаходиться в такій глибокій фінансовій та соціально-економічній кризі, що в будь-який момент може статися соціальний вибух».

При цьому Нантой вказує, що незʼясованим залишається ще одне важливе питання: «Чи підписали члени альянсу, як і в травні 2013 року, якийсь секретний додаток до угоди, чи ні». Ідеться, уточнює експерт, про розподіл сфер впливу і «контроль над тим, що апріорі не ділиться в правовій державі, а саме: контроль над Генпрокуратурою, Національним центром боротьби з корупцією, Нацбанком, судами». За його словами, якщо такий контроль обговорений, то реформи в Молдові, як і раніше, проводитися не будуть, а криза буде тільки поглиблюватися.

Переділ портфелів продовжиться

Тим часом 22 липня в місцевій пресі зʼявилася інформація про розподіл контролю над міністерствами і відомствами серед членів нової правлячої коаліції. Згідно з публікаціями у ЗМІ, в довгому списку відомств, які потрапляють у сферу впливу тієї чи іншої партії з коаліції, немає Генпрокуратури, Нацбанку та інших структур, які в демократичній державі є незалежними.

Як розʼяснила DW екс-депутатка від Демократичної партії, експертка у галузі прав людини Стелла Жантуан, тепер та чи інша партія отримує контроль над міністерствами і відомствами з різних сфер, а не з однієї, як це було раніше. У підсумку одна партія відповідає за одне силове відомство, одне з соціальної сфери тощо.

Подібний розподіл говорить про те, що коаліція створила якийсь механізм контролю та моніторингу, механізм стримувань і противаг у боротьбі з корупцією, вважає експертка. Але насправді, за висловом Жантуан, «це самообман», тому що основні важелі знаходяться в руках олігархів, «які контролюють всю молдовську політику».

Лідери АЄІ-3 — Ліберально-демократичної, Демократичної і Ліберальної партій — обіцяють підписати коаліційну угоду найближчим часом. Тоді ж оголосять імʼя кандидата на посаду премʼєр-міністра Молдови.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!