Грецькі євро витрачатимуть у Болгарії?

Чимало греків закуповуються у Болгарії через нижчі ціни, і навіть численні фірми перебираються з Еллади до сусідньої країни. Думки про можливі наслідки виходу Греції з Єврозони розділилися.

«Ми часто закуповуємось у Болгарії»,— розповідає Деметра Апостолакі з грецького міста Ксанті. Адже там багато що, за її словами, продається удвічі дешевше, ніж у Греції. Нещодавно вона також змогла у Болгарії купити ліки, які у Греції вже неможливо знайти, розповіла Апостолакі болгарській газеті «24 часа». Навіть болгарське МЗС рекомендує тим, хто подорожує до Греції, через дефіцит у країні закуповувати ліки та бензин про запас у Болгарії.

Грецька криза по-різному вплинула на транскордонну торгівлю між Грецією та Болгарією. За останні тижні у болгарських медіа почастішали повідомлення про те, що греки із прикордонного регіону приїжджають до Болгарії на закупи та заправляти свої авто. Болгарські ціни на харчі та бензин — подекуди на 30 відсотків нижчі, ніж в охопленій кризою Греції.

Доступні пластична хірургія та стоматологія у Болгарії

Ці дві держави на південному сході Європи мають інтенсивні торговельні відносини. За останні десять років грецькі підприємці інвестували в Болгарію близько 3,5 мільярда євро, тож Греція посідає третє місце у болгарському переліку найважливіших іноземних інвесторів. Близько 200 000 болгарських гастарбайтерів та сезонних працівників щороку переказують із Греції на батьківщину від 50 до 60 мільйонів євро. Крім того, саме до південних сусідів іде від 40 до 50 відсотків болгарського експорту енергії. У Болгарії зареєстровані 14400 грецьких фірм. Водночас значна кількість туристів із обох країн відвідують сусідів.

Болгарський експерт з туризму Румен Драганов зазначає, що багато хто з 1,1 мільйона грецьких туристів, які щороку відвідують Болгарію, користуються послугами місцевих стоматологів або пластичних хірургів. «Ціни удвічі-утричі нижчі, ніж у Греції. Те ж стосується автомобільної сфери»,— розповів Драганов DW. Грецькі підприємці зі прикордонного регіону і без того часто їздять на авто з болгарськими номерами. Так вони заощаджують до 75 відсотків на податках та страхуванні. В інтерв’ю DW болгарський експерт з економічних питань Владімір Попов стверджує, що чимало греків навіть зареєстрували у Болгарії свої компанії тільки через реєстрацію авто. Але це не єдина причина, через яку Болгарія приваблює підприємців: у країні стандартна ставка податку — лише 10 відсотків.

Які наслідки матиме «Grexit» для Болгарії?

Болгарський віце-премʼєр Томіслав Дончев із огляду на це вважає, що ймовірний вихід Греції з Єврозони матиме для Грації і позитивні наслідки: «Через чудові податкові умови та стабільний бізнес-клімат він (Grexit.— Ред.) у цьому випадку спричинив би посилену міграцію підприємств до нашої країни». І від цього Болгарія може отримати зиск, зазначає політик.

Чи витрачатимуть — особливо у випадку виходу Греції із Єврозони — дедалі більше греків свої гроші у Болгарії, навіть частково сплачуючи там свої податки і зменшуючи грецькі податкові надходження? Ні, все не так просто, пише у тижневику «Капитал» болгарський експерт з економічних питань Мартін Владіміров: «Ретельного аналізу цієї ситуації не зроблено. Може скластися навіть така ситуація, за якої капітал з Болгарії тікатиме до Греції».

Керівник Kaufland-Bulgarien Дімітар Спассов, своєю чергою, не помітив значного зростання числа грецьких клієнтів у прикордонному регіоні. Потік туристів теж скоротився. Газета The Wall Street Journal описує проблему болгарського курорту Санданский. Донедавна щотижня сюди приїжджали 150 автобусів з грецькими туристами, сьогодні ж — тільки два чи три. Однак в одному експерти одностайні: негативний вплив грецької кризи на двосторонні ділові відносини переважає позитивний.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!