ЗМІ: в Україні продають політичну партію за 17 тисяч доларів

Партію «Перемога» з шістьма членами, зареєстровану в лютому, виставили на продаж. Є варіант придбати і політсилу постарше – для участі у місцевих виборах, передає «Сегодня».

На сайті OLX в розділі «Продаж бізнесу» опублікували оголошення: «Продаю нову політичну партію». Продавці пропонують за 17 тис у.о. партію, зареєстровану 19 лютого 2015-го, у річницю трагічних подій на Майдані.

«Продаю нову політичну партію. Дата створення: 19 лютого 2015. Нейтральна назва і програма партії. Обласних організацій немає, але можна зареєструвати за додаткову вартість. Ціна 17000 у.о. Також є можливість придбати партію 2014 року, що підходить під місцеві вибори, а також з готовими осередками. Телефонуйте, відповімо на питання по даній пропозиції», – йдеться в тексті оголошення.

Зацікавившись вигідною пропозицією, кореспондент видання зателефонувала за вказаним телефоном. Дівчина Ольга з приємним голосом любʼязно розповіла всі подробиці про товар:

«Назва партії – „Перемога“. Вона без регіональних представництв. Так ми їх і не робили, тому що у кожного покупця є свої переваги по областям (по набору своїх кадрів – Авт.). Через це низька ціна (17 тис дол! – авт.). Якщо з партійними осередками, відразу скачок йде до близько 50 тис дол. Якщо потрібна допомога в перереєстрації, можемо допомогти. Це у нас коштує 2 тис дол, займає 2-3 місяці. Якщо потрібно допомогти з представництвами (у регіонах – Авт.) – 150 дол за представництво»,— розповіла представник партії.

Дівчина Ольга надіслала відскановані копії обкладинки статуту і програми партії «Перемога» з печатками реєстрації в Мінʼюсті. Видання перевірило: на сайті «Єдиного реєстру громадських формувань» дійсно є партія під назвою «Перемога», зареєстрована 19 лютого 2015. У складі партії шість чоловік: голова партії, його перший заступник, просто заступник, голова Контрольно-ревізійної комісії та два члени Контрольно-ревізійної комісії.

Примітно, що задекларована мета виставленої на продаж партії – сприяння волевиявленню громадян та будівництва правової держави. Після революції Переваги, напередодні місцевих виборів в Україні 25 жовтня, такі оголошення виглядають абсурдно. Поки влада з екранів телевізорів розповідає про реформи, на місцях, фактично триває торгівля портфелями. До речі, інсталяційний зʼїзд партії, як випливає з отриманих нами документів, пройшов 2 червня 2014 року – у проміжку між президентськими виборами і інавгурацією Порошенко.

Видання поцікавилося у народного депутата від «Народного фронту», кандидата юридичних наук Леоніда Ємця, наскільки законні такі оголошення про продаж партій, і що потрібно робити, щоб це припинилося.

«Це давня практика, яка існує не один десяток років. Більша частина, якщо не 90% з чимось зареєстрованих в Україні партій, були створені саме для продажу. Капіталізують їх теж відповідним чином: вони повинні мати регіональні представництва, щоб майбутній покупець не мав з цим проблем. Хоча є й такі, які існують тільки на папері. І насправді, після перевірки, вони підлягають ліквідації. Є й такі, які мають представництва на місцях. Від цього, теоретично, залежить їх вартість. Я не продавав і не купував партії, тому не знаю, скільки вони там коштують. Але про те, що таке існує, знаю», – сказав нам Леонід Ємець.

За його словами, сам факт купівлі-продажу партії – абсурдний, оскільки партія – організація, яка покликана забезпечити інтереси суспільства через представництво в певних органах влади.

«Тому говорити про те, що її хтось може купувати/продавати – абсурд. Ви не знайдете ніде (в законах – Авт.) Офіційної юридичної можливості за допомогою підписання договорів здійснити купівлю-продаж партії, сплати податків тощо Але це не заважає передати конверт з документами з рук в руки, а з іншого – валізу грошей. Тому юридично – це не продаж», – розповів нардеп.

На питання про те, чи можна звернутися в правоохоронні органи із заявою про те, що хтось хоче продати-купити партію і винуватця притягнуть до відповідальності Леонід Ємець відповів: «Звернутися можна. Але стане відомо про це, тільки коли відбудеться повна фіксація самого факту. І те, йтиметься не про купівлю-продаж партії, а про те, що були сплачені податки, оформлений договір купівлі-продажу. Найгіршим для цієї партії буде публічне висвітлення такого факту і людей, які за цим стояли».

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!