Опитування киян на знання українських письменників та реакція на ексгумацію Олександра Олеся

Новина про ексгумацію українського письменника Олександра Олеся в Чехії набула нечуваного скандалу. Столичні активісти зробили опитування у центрі Києва (Майдан Незалежності) на тему української класики, яких письменників пересічні кияни знають та їх реакцію на перепоховання О. Олеся.

Питання які поставлені в опитуванні:

  • Чи знали ви про єксгумацію Олександра Олеся:
  • Який український письменник є улюбленим?
  • Чи можете ви процитувати уривок твору вашого улюбленого українського класика?

Довідка

Олександр Іванович Кандиба (23 листопада (5 грудня) 1878, Крига, Харківська губернія — 22 липня 1944, Прага) — український письменник, поет, драматург, представник символізму. Свої твори публікував під псевдонімом Олександр Олесь. Батько поета та політичного діяча Олега Ольжича.

Творчість Олеся виразно поділяється на два періоди — в Україні (1907-1918) та в еміграції (1919-1944).

У 1905 р. альманах «Багаття» вперше публікує твори Олександра Олеся.

За 1907—1918 рр. поет створив шість книг: «З журбою радість обнялась» (1907).

Становлення поета припадає на часи революційного піднесення визвольного руху. За сприяння відомого історика Олександри Єфименко, яка високо оцінила вірші молодого автора, на кошти українського громадського діяча Петра Стебницького у 1907 р. виходить його збірка поезій «З журбою радість обнялась» під псевдонімом Олександр Олесь.

1909 року вийшла друком збірка «Будь мечем моїм!..».

1912 року, О. Олесь познайомився з І. Франком, В. Гнатюком, О. Кобилянською, М. Коцюбинським.

У 1913 р. Олександр Олесь побував в Італії, написав низку віршів («Мов келих срібного вина», «Італійська ніч підкралась», «В долині тихий сон летить»), які збагачують українську мариністичну лірику.

У 1915 році Олесь створив поему «На зелених горах», в ній «країна див» асоціюється з вільним духом українського народу.

У 1917 році Олександр Олесь видає нову книжку поезій, в якій особливу увагу привертає цикл «З щоденника. Р. 1917», наснажений урочистими інтонаціями, що передають перші кроки у виборюванні національної самостійності.

1919 року, після жовтневого перевороту, Олесь опиняється за кордоном. Еміграція стала трагедією життя Олеся. Після еміграції оселяється і періодично живе в Будапешті, Відні, Берліні, Празі. Олесь видає за кордоном ряд збірок, основна тема яких — туга за Україною.

Поета хвилюють жахливі вісті про голодомор 1933 р. в Україні, про арешти і розстріли української інтелігенції. Трагедія, яка спіткала добре знайому родину Крушельницьких, стала імпульсом до написання за кілька днів у січні 1935 року драми «Земля обітована».

22 липня 1944 року Олександр Олесь помер у Празі, невдовзі після того, як одержав повідомлення про загибель сина Олега Ольжича. Донедавнього часу був похований на Ольшанському кладовищі в Празі.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!