Віце-президент Єврокомісії позитивно оцінив реформування енергоринку в Україні

Віце-президент Єврокомісії Шевчович відвідав з візитом Україну. Брюссель і надалі готовий допомагати реформі енергоринку України. Йшлося також про майбутні переговори з Москвою стосовно чергового зимового газового пакету.

Віце-президент Єврокомісії (ЄК) з питань Європейського енергетичного співтовариства Марош Шефчович позитивно оцінив проведену українським урядом в останні місяці роботу з підготовки реформи енергосектору. Під час візиту до Києва він повідомив, що ЄС готовий допомогти Україні до кінця розробити енергетичну стратегію. Шефчович повідомив, що фінансові інститути Євросоюзу виділять Україні 600 мільйонів євро макрофінансової допомоги, як тільки Верховна Рада ухвалить закони, необхідні для реформи енергосфери. «Їхнього ухвалення дуже чекають і європейські інституції, і Міжнародний валютний фонд»,— заявив Шефчович.

На зустрічі з главою уряду України Володимиром Гройсманом Шефчович привітав встановлення Кабміном ринкової ціни на газ, що є «одним з кращих способів вирішити проблеми, які стосуються корупції, зменшити масштаб спекуляцій і позбутися від багатьох негативних аспектів, які впливали на енергетичний ринок».

Модернізація української ГТС

За словами Шефчовича, Єврокомісія проводить консультації з провідними європейськими компаніями — потенційними інвесторами модернізації української газотранспортної системи (ГТС). «Ми хочемо, щоб вони пояснили, як можна підняти функціонування української ГТС до європейського рівня. Це буде найкращою відповіддю тим, хто сумнівається в майбутньому української ГТС»,— сказав Марош Шефчович.

Віце-президент Єврокомісії пообіцяв підтримку Брюсселя щодо створення в Україні до кінця року Національного фонду енергоефективності. «Якщо Україні вдасться підняти свій рівень енергоефективності до середнього рівня ЄС, тоді досягнуті заощадження перевищать навіть споживання енергії в Іспанії впродовж всього року. Таким чином Україна зможе стати експортером енергії»,— підкреслив Шевчович.

Черговий зимовий газовий пакет

Під час візиту віце-президента Єврокомісії до Києва йшлося й про перезапуск тристороннього формату переговорів між ЄС, Україною і Росією про зміст газу в зимовий період 2016-2017 років. «Дві попередні зими підтвердили корисність тристороннього протоколу, в якому були визначені всі ключові питання як фінансової сторони, так і певних гарантій поставок. Ми сподіваємося, що це можна буде зробити знову»,— сказав Шефчович. В цей час з Москви надійшла новина про небажання міністра енергетики Росії Олександра Новака проводити такі переговори. Однак Марош Шефчович сказав, що готовий їхати домовлятися в Москву, хоча і визнав, що дата таких переговорів ще не встановлена.

Віце-голова ЄК повідомив про плани європейської моніторингової комісії щодо транзиту газу контролювати тиск газу на вході в українську ГТС, щоб уникнути перебоїв газопостачання в зимовий час. Завданням Києва для забезпечення надійності транзиту в ЄС є накопичення на зиму в підземних газосховищах не менше 17 мільярдів кубометрів газу.

На сьогодні газосховища заповнені лише на 40 відсотків, повідомляє Укртрансгаз. Це пояснюється тим, що недавно Росія знизила тиск газу в магістральних газогонах і Україні довелося піднімати газ зі своїх підземних газосховищ для підтримки газопостачання в напрямку Європи. Російський газ Україна не закуповує, починаючи з листопада минулого року. За словами Шевчовича, Єврокомісія сприятиме обʼєднанню зусиль України і Світового банку для завершення всіх необхідних процедур з надання Києву 500 мільйонів доларів кредитної лінії для закачування газу на зиму в підземні газосховища.

Перспективи лишаються невизначеними

Чи означає це, що передбачувана позика Світового банку в півмільярда доларів буде використана на закупівлю газу в Росії? Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич в інтервʼю DW не виключив, що цей газ може бути закуплено і на Заході. Але доки в «Нафтогаза України» грошей немає, не буде і жодних тристоронніх переговорів щодо «зимового пакета» і щодо закупівлі газу ні в Росії, ні в європейських компаній, переконаний знавець.

Пошук інвестора для української ГТС, на його думку, також може бути заморожений до завершення розгляду взаємних багатомільярдних позовів російського «Газпрому» і «Нафтогазу України» в Стокгольмському арбітражі. Ще одним стримуючим фактором тут є невизначеність із гарантіями транзиту російського газу через українську територію, вважає директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин Валентин Землянський. "Наразі Росія активно продовжує розвивати ідеї обхідних газогонів — «Південного потоку» через Туреччину і другої черги «Північного потоку»,— зазначив у розмові з DW знавець.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!