Португалія: за сонце й вид на море доведеться платити більше

Португалія, податок, нерухомість, податкові збори, надходження до бюджету, бюрократія, державний апарат, Єврозона, туризм, курорт, оподаткування

Спочатку багато португальців розцінили це як запізнілий першоквітневий жарт. Але уряд не жартував. Йдеться про те, що відтепер власники розташованих у гарних місцях або на осонні обʼєктів нерухомості сплачуватимуть більше податків. Вид з балкону на захід сонця може вилитися у збільшення щорічного податку на нерухомість, що стягується на користь місцевих громад, на 20 відсотків.

Португалія підвищує податок на нерухомість. Для власників помешкань з добрим видом та на відсонні він може суттєво зрости. «Абсолютно субʼєктивні» критерії визначення ставки податку різко критикують.

«Для нас цей крок виявився цілковитою несподіванкою»,— каже голова Спілки власників нерухомості в столиці Португалії Лісабоні Луїш Менезеш Лейтау. «Уряд не лише не обговорив це з нами перед запровадженням, а й змінив сам закон під час парламентських канікул, уникнувши у такий спосіб дебатів»,— додає він. Як правило, відкриті до комунікації соціалісти, які зараз при владі, цього разу відправили лише статс-секретаря міністерства фінансів, щоб той відстоював податкові нововведення. За його словами, йдеться про податкову справедливість. Водночас представники лівих політичних сил, які підтримують нинішній уряд меншості, дотримуються схожої думки. «В принципі — добре»,— оголосили у «Лівому блоці». А Комуністична партія, своєю чергою, назвала протести проти підвищення ставки податку «абсурдними».

Власне, португальцям і раніше доводилося сплачувати податки за місцезнаходження своєї нерухомості. Утім, цей фактор становив лише пʼять відсотків у формулі, за якою обраховувався податок на нерухомість. Натомість за не досить вдало обрані місця для проживання власникам нерухомості належався бонус такого самого розміру. Але тепер діє правило: хто мешкає в красивому місці — платить вчетверо більше, а за не дуже приємні сусідні споруди чи обʼєкти матимеш лише 10 відсотків бонуса.

Здирництво замість податкової справедливості?

Такий підхід базується на абсолютно субʼєктивних критеріях, які неможливо відобразити в податковому законодавстві, вважають у Спілці власників нерухомості. Експерти фіскальних органів завжди виносять рішення на власний судження і, як правило, завжди на користь органів влади, нарікає голова спілки Луїш Менезеш Лейтау. Часто, перш ніж ухвалити рішення, вони навіть не відвідують помешкання, на які ці рішення поширюються. «Ми навіть отримували платіжні повідомлення з податкової, складені на основі фото з Google Maps»,— стверджує Лейтау. За його словами, йдеться лише про те, щоб витрясти з платників податків якомога більше грошей.

Фіскальним органам конче потрібні гроші, адже під час кризи будували значно менше нових помешкань, ніж раніше. Як наслідок — скорочення надходжень від податку на нерухомість, що треба якось компенсувати.

У підсумку трапляються абсолютно дивні випадки. Приміром, квартири в цокольних чи підвальних поверхах у тому ж самому багатоквартирному будинку обкладаються нижчим податком, ніж розташовані на середніх чи вищих поверхах. Якщо квартира виходить на цвинтар, матимеш певні знижки. Утім, якщо за цвинтарем леліє море, це може різко підвищити податкову ставку.

«Субʼєктивні податкові критерії»

«Наш головний клопіт — субʼєктивність критеріїв»,— каже Луїш Менезеш Лейтау. За його словами, ніхто не знає, як представники експерти застосовуватимуть нові правила, як визначатимуться переваги та недоліки. На думку представника Спілки власників нерухомості, обкладання податком слід проводити лише за обʼєктивними критеріями, які можна легко перевірити. Йдеться про вартість квадратного метра житла, площі самого помешкання, видатків на будинок, а ще вік самого обʼєкта нерухомості.

Такі самі погляди стали обстоювати й опозиційні соціал-демократи. Вони не лише виступають з вимогою скасування змін до закону, а й наполягають на проведенні парламентського обговорення після завершення канікул парламентарів. Утім, шанси у них незначні, адже уряд та ліві партії вже оголосили, що не планують відмовлятися від суперечливих змін до законодавства.

Багато експертів з питань оподаткування також вже ставлять під сумнів правомірність нового податку на нерухомість. Утім, для самих власників помешкань, на яких поширюється дії нововведень, а це — 70 відсотків всього населення, залишається лише одне — опротестувати вищі розміри податкових платежів. А це — не так просто, каже з власного досвіду Луїш Менезеш Лейтау. Попри це, його спілка надаватиме підтримку кожному, хто плануватиме таке оскарження, запевняє Лейтау, який сам є професором права та адвокатом за фахом. Але процеси проти держави чи податкових органів тривають у Португалії багато років і виливаються в копійку, додає він.

Дивитись відео02:36

Поділитись

Покращення по-португальськи: як живеться через чотири роки після кризи

FacebookTwitterGoogle+WhatsappTumblrVkontakteLivejournalМой кругMailOdnoklassniki

Постійне посилання http://dw.com/p/1FTsC

Покращення по-португальськи: як живеться через чотири роки після кризи

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!