Голова Мюнхенської конференції: Не треба ставити Путіна в куток

Канцлерка Німеччини Анґела Меркель у п'ятницю, 2 травня, проводила переговори у Вашингтоні. Одна з головних тем її зустрічей в США - українська криза. Голова Мюнхенської міжнародної конференції з безпеки Вольфґанґ Ішинґер з 2001 до 2006 року обіймав посаду посла Німеччини в Сполучених Штатах. В інтерв'ю DW він сформулював основні завдання трансатлантичної співпраці й на російському напрямку.

Вольфґанґ Ішинґер про основні завдання політики США та ЄС щодо Росії та України. В інтерв'ю DW йшлося і про візит Меркель до Вашингтона. Його головна тема - українська криза.

— Пане Ішинґер, у Вашингтоні багато говорять про провал політики щодо Росії. Дехто навіть пророкує початок нової холодної війни. У цьому зв'язку перед якими викликами постало співробітництво Німеччини та США, обтяжене скандалом довколо прослуховування американським Агентством національної безпеки (АНБ) телефонних розмов німецьких політиків?

— У мене склалося враження, що криза в Україні та криза, що виникла після того, нашої політики щодо Росії не послабить, а зміцнить трансатлантичні відносини. Якби сьогодні цей конфлікт не був головним на порядку денному, то ми досі продовжували б "вантажити" одне одного питаннями про відповідальність за провал в Сирії або про прослуховування АНБ телефонних розмов німців.

Якщо бути іронічним, то якоюсь мірою ми можемо навіть подякувати президентові Путіну. Він нагадав німцям і американцям про те, що НАТО ще має якесь значення. Він нагадав про те, що нам - європейцям - важливо говорити одним голосом, про те, що нашою стратегічною метою є диверсифікація поставок енергоносіїв, щоб ми не залежали від одного джерела.

— У США вже багато розмірковують про необхідність дати визначення новій глобальній політиці безпеки та міжнародним відносинам, у тому числі й стосовно Росії. Знову згадали про політику стримування. Що Сполучені Штати очікують від Німеччини?

— По-перше, не дозволити Путіну розколоти Європейський Союз. Для Вашингтона важливо, щоб була не тільки єдина європейська думка, а й добре функціонувало узгодження позицій між Європою і Америкою.

По-друге, санкції не підміняють політику. Ми ще подивимось, чи вплинуть вони на дії Росії. У цьому питанні є сумніви. А це означає, що нам ще потрібно виробити стратегію. Її метою не мусить бути покарання Путіна.

Думки деяких американських коментаторів можна витлумачити так, начебто немає нічого важливішого, ніж поставити його в куток. Це неправильно. Нам необхідна участь президента Путіна і членів російського керівництва у вирішенні багатьох міжнародних питань. Ми повинні обрати правильні пріоритети.

— Які це пріоритети?

— Першочергове завдання полягає в тому, щоб США та європейські партнери домовилися про стратегію щодо України. Тією мірою, якою нам вдасться перетворити державу, яка не працює останніми роками, на таку, яка функціонує, такою ж мірою ми одержимо перемогу над Володимиром Путіним, причому не військову, а цивільну, перемогу "м'якої сили".

— Але канцлерці Німеччини Анґелі Меркель багато хто якраз і дорікає занадто м'якою політикою стосовно Росії, наприклад, коли йдеться про санкції?

— Це несправедливий закид, проти якого треба проводити роз'яснювальну роботу. Санкції Вашингтона проти Москви практично не позначаються на американській економіці, оскільки торгівля з Росією не має для США великого значення. Європа, особливо Німеччина, - зовсім інша справа. Кожен захід, на який ми підемо, в десять разів болючіше вдарить по Росії, ніж будь-яка санкція Сполучених Штатів.

— Але ці заходи негативно позначаться і на німецьких фірмах?

— Можлива шкода і для наших інтересів. Але ми повинні рішуче захищатися від докору, що наш голос занадто слабкий. Приводом для такого докору могла бути позиція Німеччини в лівійському питанні.

Американці не можуть забути, що Берлін фактично відсторонився від вирішення кризи в Лівії. Нині США хочуть бути впевненими в тому, що Німеччина як найважливіша європейської країна і особисто канцлерка Меркель відіграють провідну роль і вплинуть на Москву.

— У Вашингтоні хотіли б, щоб Анґела Меркель більше говорила про Росію і про трансатлантичну безпеку, ніж про створення зони вільної торгівлі між ЄС і США. Але саме останній темі присвячена єдина промова, яка запланована в програмі нинішнього візиту Меркель до Сполучених Штатів. Ви вважаєте бажання Вашингтона обґрунтованим?

— Питання про створення вільної торгівлі між ЄС і США має стратегічне значення. І канцлерка чинить правильно, звертаючись у цьому зв'язку безпосередньо до представників американських ділових кіл, а опосередковано - і до німецьких підприємців. Для просування цього проекту нам потрібна кампанія з його підтримки по обидва боки океану, оскільки наразі йому дме зустрічний вітер.

— Яку роль у нинішніх американсько-німецьких відносинах відіграє скандал, спровокований викриттями Едварда Сноудена?

— На жаль, дуже багато американських політиків досі не зрозуміли, якою мірою постраждала довіра жителів Німеччині до США в результаті скандалу, викликаного прослуховуванням їхніх телефонів. Ми не можемо ігнорувати цей факт, нам необхідно відновити довіру. Перспектива організації трансатлантичного діалогу з кіберпроблем - правильний підхід, хоча і не варто очікувати від нього дива.

Підписка на новини

Щоденні новини Time-UA.com на Вашу поштову скриньку. Отримуйте на свій E-mail останні новини за добу!